KLEOPATRA'DAN SONRA

KLEOPATRA'DAN  SONRA
KLEOPATRA'DAN  SONRA Handan Taşgın

Hüzünlü bir hikaye olacak bu. 2. Kleopatra Selene Mısır'a firavun olabilecekken, Libya çöllerinde bulmuştu kendisini, kendi iradesi dışında.
Ebeveyn'leri olan Kleopatra ve Marc Antonius, intihar etmişti. Marc'ın eski silah arkadaşı ve batı Roma hakimi Gaius ile onca badire atlatıp, Sezar'in katillerine savaş açtıktan ve de kazandıktan sonra düşman olmuşlardı bir birilerine. Gaius, Sezar'ın yeğeni ve varisi, ayrıca da Roma'nın yasal yeni Sezar'ı olmuştu. Marc ise, Roma'ya o güne dek yapmış olduğu üstün hizmetlerden dolayı, Roma'nın doğu kanadını yönetiyordu, Mısır dahil. Kleopatra ve Marc, Gaius'un gemileri Mısır'a varınca, kendilerini tutsak almadan intihar etmişlerdi. Ortada ise Kleopatra'ın Marc Antonius'dan üç, biri de Sezar'dan olma dört çocuğu vardı ve bu çocukların dünya fatihi Büyük İskender'in soyundan gelen tek insanlardı. Neticede Kleopatra da onun soyundan gelme idi. Dördü de baba tarafından Roma'lı idi, ama Roma hukuku çerçevesinde yasal sayılmamaktaydı, zira Marc zaten romalı bir kadın ile evli idi. Hem de intiharına sebep olacak olan Gaius'un kız kardeşiz Octavia ile. Kleopatra'nın birinci çocuğu ise, Sezar'dan olma Sezarion idi, ancak ne Roma hukuku, ne de Sezar bu çocuğu kabul etmişti yasal olarak. Kleopatra'ın intiharı ile hem çocukları hem de Mısır öksüz kalmıştı, yönetimi Roma tarafından ilhak edilmişti bile. . Kleopatra daha önce sağ olan kardeşlerini de ortadan kaldırmıştı zaten-kendi yöntemleri ile.
İlk çocukları ikizler Alexander Helios ve Kleopatra Selene olmuştu çiftin. Sonra da Ptolamaios Philadelphos doğdu. Sezar'dan olma oğlu Sezarion 17 yaşında iken öldürülür, Mısır'ı ele geçiren Octavian tarafından. Halbuki Kleopatra, onu Etyopya üzerinden Hindistan'a kaçıracaktı, ama deniyor ki, danışmanları Mısır'da kalıp yeni firavun olma şansını kaybetmemek adına onu kalmaya ikna etmişler. Ayrıca da, Sezar'ın oğlu olmak adına, Roma üzerinde hak iddia etme ihtimali de kalkmış idi ölümü sonunda.
Gaius Mısır'da kolay bir zafer elde etmişti ve Roma'ya geri döndüğünde, bir zafer geçidi düzenlendi. Adettendir, savaş ganimetleri de sergilenecekti. Kleopatra'nın canlısı artık yoktu, onun için de bir portresini hazırlatıp Roma sokaklarında dolaştırdılar. Korteje savaş ganimeti gibi sergilenen çocukları da, ölü annelerinin resminin arkasından yürümek zorunda kalmıştı. Ki, bu çocuklar Gaius'un da akrabaları idi.
Marc Antonius'un, Kleopatra öncesinden, Gaius'un kız kardeşi ve ilk eşi olan Octavia'dan doğma çocukları vardı, Gaius'un yeğenleri olan bu durumda Kleopatra'nın çocukları ile de yarı kardeş idi. Patchwork dediklerinden.
Gaius da bu çocukların hepsini Roma'da kardeşi Octavia'nın evine yerleştirdi ve sahiplendi. Octavia'nın Marc'tan olan iki çocuğu ile beraber büyüdüler. Kardeşlerden erkek olan ikisi zaman içinde öldü, bu konuda özel bir bilgi de yoktur, muhtemelen de doğal veya hastalık sebebi ile son buldu yaşamları. Kleopatra'nın dört çocuğundan bir tek Selena hayatta kalabilmişti.
Kleopatra Selena bu ortamda, Afrika'lı bir devlet olan Numidya'nın devrik ve de Roma tarafından öldürülmüş liderinin oğlu ile evlendirildi. Delikanlı 2. Juba 22, Kleopatra Selene 15 yaşındaydı. Juba da aynı Selene gibi, babasının öldürülmesinden sonra Roma'ya götürülüp, Roma kültürü ile eğitilmişti, ileride kullanmak üzere yatırım yapılmıştı ona. Roma bariz bir şekilde hanedan mühendisliği yapmakta idi, elbette kendi çıkarları ve stratejisi doğrultusunda.
Moritanya denilen, günümüz Fas, Tunus ve Cezayir toprakları ile örtüşen bu coğrafyada, Roma'nın emelleri vardı. Buradaki hanedanın soyu tükendiğinden de, artık Juba ve Kleopatra olacaktı yeni kral ve kraliçeler, Roma'nın lütfu ile. Roma onları, kendilerine sadık bir kral çifti olarak görmekteydi, Roma'nın çıkarları koruyacak ve isyan çıkarmayacaklardı. Çiftimiz gayet de başarılı ve uyumlu gidiyordu, eski Kartago liman kenti Lol'u yeniden inşa edip, batı Afrika'nın yıldızı haline getirdiler, adı da Sezaria oldu. Ama Selane kökenini ve kültürel mirasını da unutmamıştı. Kraliyet sarayında ve devletin resmi dilini yunanca yaptı, kendi büstünü resmeden demir paralar yunan harfleri kullanılmış şekilde çıkıyordu darphaneden. İskenderiye'den büyük çapta sanat eseri getirtmekle de kalmadı, eski memleketinden rahip, sanatçı ve öğretmen davet etti ülkesine ve onlar da onu kırmadılar, geldiler. Eşi Juba da, ülkesinin edebiyatına vermişti kendisini. İleride ülkeyi yönetecek bir erkek çocuk doğurdu Selene , gelecekte Moritanya kralı olacak Ptolomaios'u, ve sonra da muhtemelen bir kızı oldu. Bildiğimiz Kleopatra'nın torunu, Kleopatra Selene'nin de oğlundan bahsediyorurz. Kleopatra Selene , ms. 5 yılında vefat etti. Ama oğlu Ptolomaios'un sonu da, Roma'nın linç ve öldürme iştahına dayanamayacaktı.
Bu ihtişamlı soyun sonu, 40 yılında geliyor. Korkunç bir Sezar, belki psikopat, belki de sosyopat olan Kaligula, Ptolomaios'u Roma'ya davet edip, onu misafiri olarak ağırlarken, öldürüyor. Onun krallığını ve topraklarını da resmen Roma sınırlarına dahil ediyor. Bu ölüm ile de, Ptolomey ve Büyük İskender'in hanedanının yaşayan son ferdi yitirilmiş oluyor.
İnsanın aklına gelmiyor değil, Kleopatra'nın çevresindeki her kes tek tek ölüyordu. Önce abisi 13.Ptolemaios Sezar tarafından çatışma esnasında öldürülüyor. Sonra eşi Sezar öldürülüyor, sözde rakip politik kanat tarafından. Bunun arkasında Kleopatra'nın olmadığı ne malum? Sonra Sezar'ı öldürenler öldürülüyor. Sezar ile beraberken, erkek kardeşi ölüyor, sebebi bilinmemekte. Daha sonra da kız kardeşi Arsinoe Roma tarafından önce tutuklanıp, akabinde sürgün edildi Efes'e.Kleopatra Marc Antonius ile beraber iken, o da bir suikasta kurban gidiyor. Sonunda da çocuklarının babası Marc intihar ediyor. En sonunda da Kleopatra intihar ediyor. Üç çocuğu ve torunu da erken ölümü tadıyor. Ölüm bir kişi ile ancak bu kadar sıkı fıkı olabilirdi.
Derleyen Asım Bilge Kapıcı 

KLEOPATRA'DAN SONRA KLEOPATRA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR