SATURN'UN PLUTO İLE DANSI

SATURN'UN PLUTO İLE DANSI
SATURN'UN PLUTO İLE DANSI Handan Taşgın

Temmuz 1518, Strazburg’da şehir meydanında sıradan bir kadın aniden, delirmiş gibi dans etmeye başlar. Yorgunluktan ve susuzluktan bayılıncaya kadar hiç durmaz. Ayıldığında artık yalnız değildir, dansı mistik bir şekilde tüm şehre yayılmış, yüzlerce insan deliler gibi dans etmeye başlamıştır. Bir Temmuz günü, hiç yoktan ortaya çıkan bu toplu histeri krizi, Eylül başında aniden, çıktığı gibi yok olur. Fakat yüzlerce insan yemeden içmeden gece gündüz dans ettiğinden, bir çoğu ölür. Tarihe “Dans Vebası / Ölüm Dansı” şeklinde kaydedilir ve olay gerçekleşirken, ölüm anlamına gelen Saturn ile tabu anlamına gelen Pluto, Oğlak Burcu’nda(toprakta) kavuşumdadır.

Bu krize nelerin sebep olabileceğine dair, tarih boyu bir çok araştırma yapılır ama çoğunluk tarafından kabul gören teori, 20.yüzyılda Amerikalı Sağlık Tarihçisi John Waller’dan gelir. Waller makalesinde, bu tür toplumsal histeri krizlerinin “yoğun stres, aşırı kaygı ve üstesinden gelinemeyen korku” durumlarında ortaya çıktığını ve yaşanan olayın çok ciddi toplumsal psikolojik deformasyondan kaynaklandığını yazmıştır.

Saturn ve Pluto, ağır gezegenler olarak tanımlanır ve kavuşumları çok ciddi toplumsal olayların tetiklenebileceğini işaret eder. Gökyüzünde 33- 38 yıllık bir döngü ile birleşirler, fakat aynı burçta bir araya gelmeleri yüzyıllar alır. Yarın, 12 Ocak 2020’de, Strazburg’daki ölüm dansından 502 yıl sonra ilk defa, yeniden Oğlak Burcu’nda yani toprak grubunda yeni bir döngü başlatacaklar. Kabul etmeliyiz ki, sokaklara çıkıp deliler gibi dans etmesek de(henüz), tüm dünya olarak bir histeri krizi yaşıyoruz. Yoğun stres, kaygı ve korku içindeyiz ve fakat değişmeye, artık yürümeyen sistemi değiştirmeye de korkuyoruz. Olaylar kontrolümüzden çıkıyor, çünkü hayat bağıra bağıra değişeceksiniz diyor.

Şems-i Tebrizi’nin dediği gibi; "Hakkın karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine, teslim ol. Bırak hayat sana rağmen değil, seninle beraber aksın. Düzenim bozulur, hayatım altüst olur diye niye korkarsın? Nerden biliyorsun hayatın altının üstünden iyi olmayacağını…”

Gökyüzü bize tam da bu dizeleri işaret ediyor. "Üstü olmadı, altını deneyin!" diyor. 2020 önemli kavuşumların gerçekleşeceği gezegen hareketleriyle dolu önemli bir yıl. Manipülasyon, güç savaşları, değişim, dönüşüm, zorlanacağımız, canımızın acıyacağı, eski sistemlerin ölüp, küllerinden yeni bir sistemin doğmaya başlayacağı bir yıl. Tüm bunlara tanık olmaya yavaş yavaş başladık bile. Dünyamız dönüşüm ve değişimden geçerken, biz de payımıza düşeni alacağız. Hayatta hiçbir doğum sancısız ve ağrısız olmamıştır. Yeniden doğabilmek güç ister, mücadele ister. Bu önü zorluklarla, baskılarla ve engellerle dolu bir yolculuğa benzer. Bu yolculukta uzun mesafelere ulaşmak, yakın mesafeleri aşmakla mümkündür. Çürümüş her ne varsa, onları temizlemeye gönüllü olan hayatta kalır. Cevizin kabuğunu kırıp özüne inme zamanıdır. Herbirimiz için, tüm bu değişimden payımıza düşen her neyse, kendi bireysel doğum haritalarımızda gizlidir.

Beyhan Melek Akay
Kaynak: Dancing Plague of 1518, Encyclopedia Britannica

SATURN'UN PLUTO İLE DANSI PLUTO
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR