Bu adamı daha önce duydunuz mu?

Bu adamı daha önce duydunuz mu?
Bu adamı daha önce duydunuz mu? Handan Taşgın

Mattio Lovat, 19. yüzyılın başlarında venedik’te yaşamış bir ayakkabıcı. Ayakkabıcı, bu ayakkabıcımızın mazoşist bir saplantısı var: herkesin gözü önünde çarmıha gerilmek. dahası bunu kendi kendine yapmak istiyor. Yani amacı çarmıha gerilmek değil, kendini çarmıha germek,,

Kerbela’yı anma törenlerinde caferilerin zincirle kendi sırtlarını parçaladıklarını düşünürsek Mattio’nun kendine zarar vermesinin dini bir yöntem olarak düşünmesi o kadar da büyük bir sapkınlık değil gibi duruyor aslında. Eline ayaklarına çivi çakıp san marco meydanı’na çok yakın olan bir sokakta -ki sokağın bugünkü adı calle crosera, yani çarmıh sokağı- kendini çarmıha germiş.

Yoldan geçenler hemen hastaneye yetiştirip kurtarmışlar ama dedim ya adam saplantılı; kısa bir süre sonra bu saçmalığı tekrarlamış. Fakat bu sefer daha profesyonel davranıp odasına kurduğu bir düzenekle pencereden kendini sarkıtarak ve yine elini ayağını çivileyerek isa pozlarına bürünmüş. Ahali apar topar Mattio’yu kan kaybından ölmeden hastaneye yetiştirmiş ve kurtarmış.
Fakat doktorlar kendisinin yerinin artık akıl hastanesi olduğuna hükmedip san servolo adasindaki tımarhaneye yatırmışlar, lakin yaralarının enfeksiyon kapması nedeniyle birkaç gün içinde ölmüş.
Mattio’nun ünü de burdan sonra başlıyor zaten. Kendisini tedavi eden doktoru cesar ruggieri bu ilginç vakayı kaleme alır ve böylece Mattio Lovat olayı dilden dile aktarılır. Bu arada Mattio’nun hastalığına sonradan doktorlar şu teşhisi koyarlar: pellagra
.
Alıntı
kültür ve merak

u adamı daha önce duydunuz mu Mattio Lovat venedik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR