HEZEKİAH veya SİLOAM KANALI

HEZEKİAH veya SİLOAM KANALI
HEZEKİAH veya SİLOAM KANALI Handan Taşgın

Milattan önce 8. yüzyılda Kral Hezekiah tarafından yaptırılan 530 metrelik bu tünel bir saldırı anında bile Kudüs’ün temiz suya sahip olabilmesi için tasarlanmış.
İncil’de de sözü edilen eski çağlardan kalma bu su kanalının yeri ve tarihi radyokarbon yöntemiyle belirlendi. Kanalın İ.Ö. 700 yıllarına ait olduğu belirtiliyor.

Yarım kilometre uzunluktaki Siloam Tüneli, günümüzde de suyu Gihon Pınarı’ndan Davut peygamberin Kudüs’teki eski kentine aktarıyor. Incil metinlerinde tünelin Kral Hezekiah tarafından, kentin su kaynaklarının beklenen bir Asur saldırısından korunması amacıyla, I.Ö 727- 698 yılları arasında yapıldığı belirtiliyor.

Yapılan incelemeler tünelin alçı duvarının yaklaşık I.Ö. 700 yılında yapıldığını, su geçirmeyen bu duvarın içine kıstırılmış bir bitki örneği I.Ö. 700-800 yıllarını gösterirken, bir sarkıtın I.Ö. yaklaşık 400 yılında oluştuğunu ortaya koyuyordu.

Bu araştırma ile tarihi kesinleşen Siloam Tüneli Incil’de yer alan ve bugüne dek tarihi en kesin belirlenmiş Demir Çağı’na ait yapı olma özelliğini taşıyor.

HEZEKİAH SİLOAM KANALI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR