Büyük İskender'in babası Philip İskender'i hiç sevmezmiş.

Büyük İskender'in babası Philip İskender'i hiç sevmezmiş.
Büyük İskender'in babası Philip İskender'i hiç sevmezmiş. Handan Taşgın

Büyük İskender'in babası Philip İskender'i hiç sevmezmiş. Hatta bir ara annesi ve İskender'i sürgüne yollamış, sonra affetmiş..Yine de İskender'e olan soğukluğu değişmemiş.

Günün birinde Philip'e simsiyah yelesi rüzgar, gözleri yıldız, toynakları mermerden bir at getirmişler. Getirmişler ama, dizginlemek ne mümkün. 4 kişi atı zaptedemiyormuş..Hele üstüne binmek... Allah muhafaza..deneyen 3 kişiyi üstünden atmış..

Atın azgınlığını gören Philip tereddüt etmiş..kral olarak hediye ata binmesi gerekir ama at üstünden atabilir..belini kırabilir.. Philip şöyle dönmüş, sürgünle kurtulamadığı oğlu İskender'e, ''atı İskender'e veriyorum'' demiş.

Amacı, İskender'in ata bineyim derken düşüp belini kırması hatta ölmesi.. İskender ata yaklaşmış, dört görevli zor zaptederken kolanı tutmuş, atı şöyle bir çevirmiş, yaklaşmış, burnunu sevdikten sonra ata binmiş..dört nala sürmüş... Gelince arkadaşları sormuşlar: nasıl bindin bu deli ata ?

İskender'in cevabı : At gölgesinden korkuyordu, başını güneşe çevirdim... Sizler de gölgenizden korkmayın, çevirin başınızı güneşe, başaramayacağınız hiçbir şey yok, bilin....
( Alıntı )

Büyük İskender'
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
 İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "18 Yaş Altı ve 65 Yaş Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması" konulu genelge gönderdi.