HUNZA TÜRKLERİ

HUNZA TÜRKLERİ
HUNZA TÜRKLERİ Handan Taşgın

Afganistan - Pakistan sınırında yüksek vadilerde yaşayan Hunza Türklerinin tamamı müslümandır. Dünyada kanser hastalığının görülmediği bölgede, ortalama yaş 120-150 arasındadır. Dünyanın tıp açısından en sağlıklı toplumudur. Tamamen doğal beslenir, sadece kendi ektikleri meyve ve sebzeleri yerler.
Hunza Türkleri, aslen Hun Türklerinden gelir, Hun Türkçesi kullanırlar. Vaktiyle Türklerin Orta Asya'dan dünyanın çeşitli bölgelerine yaptıkları göçlerle Hunzalar da şuan yaşadıkları yere gelip yerleşmişlerdir.
Sadece kendi içinde evlilik yapar, asla dışarıdan kız alıp vermezler. Akraba evliliği kesinlikle yasaktır.
Başka topluluklarla karışmadıkları için asimile olmamışlardır. Küçük hırsızlık olayları dahil, cinayet, tecavüz gibi hiçbir asayiş olayına rastlanmamıştır. Güvenlik sorunu yoktur. İnsanlar kapılarını kilitlemezler.
Hunzaların güzellikleri dillere destandır.
Haklar bakımından kadın erkek eşitliği vardır ama daha çok kadınların sözü geçer. Kadınların toplum içindeki kıymeti erkeklere nazaran daha fazladır.
Toplumu ilgilendiren bir konuda karar alınacaksa otağ kurulur demokratik bir karar alınır. Otağ meclisine herkes katılır fikrini beyan eder.
(Lale Demirtaş)
https://www.facebook.com/530188940651861/photos/pcb.834750483529037/834749996862419/?type=3&theater

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "18 Yaş Altı ve 65 Yaş Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması" konulu genelge gönderdi.
O İlimizde Salgının Neden Hızla Yayıldığı Ortaya Çıktı
O İlimizde Salgının Neden Hızla Yayıldığı Ortaya Çıktı