Maalesef Gerçek Hikaye!...

Maalesef Gerçek Hikaye!...
Maalesef Gerçek Hikaye!... Menekşe Yalçın

Manisa'da 72 yıl önce düğünde göstermelik hediye verdiği için, evli olduğu erkek Mehmet Ali Görmez tarafından elleri tırpanla kesilen 93 yaşındaki Ayşe Gökkaya, 72 yıl önce yaşadığı erkek şiddetini anlattı...

❝Evleneli 8 ay olmuştu. Köyde bir yakınımın düğününe hediye götürdüm. Ben de evden ikişer metreden oluşan iki parça basma alıp gelin evine götürdüm. Düğünden sonra geri alacaktım. Bizim buralarda adettir, düğünlerde göstermelik hediye götürülür, düğün bitince geri alınır. Bu sebepten dolayı bana çok kızan eşim eve gelip beni tarlaya götürmek istediğini söyledi. Bana kötü bir şey yapacağını anlamıştım. Hava da çok soğuktu. Tarlaya gitmek istemedim ama fazla direnemedim. Tarlaya gittiğimizde, bana hediyeyi hangi elimle verdiğimi sordu. Sağ elimle verdiğimi söyleyince, sağ elimi tırpanla bileğimden kesti. Ben de sol elimi uzatıp, 'Bunu da kes, tek başına bu ne işe yarayacak' dedim, sol elimi de kesti.❞

Bu acı olayın ardından evli olduğu erkeğin tutuklanıp hapse gönderildiğini, kendisinin ise bir süre hastanede tedavi gördüğünü ve boşandıklarını dile getiren Gökkaya, o tarihte yeni evli oldukları için çocuklarının olmadığını, kendisinin de bir daha evlenmediğini kaydetti.

Aradan 24 yıl geçtikten sonra 1973 yılında eşinin hapisten çıkıp köye döndüğünü belirten Gökkaya, yeğeninin cezaevinden yeni çıkan kocasını tüfekle vurup öldürdüğünü söyledi.

Ayşe Gökkaya, erkeklere seslenip, "Benim hayatım anlamsız bir olay yüzünden değişti. Ellerimi kaybettim. Eşinize karşı kibar olun. Kadınlara şiddet uygulamayın. Benim hayatım çile içinde geçti. O olayı hatırladığımda gözlerim doluyor. Ama benim de kaderim böyleymiş. Ben hayata küsmedim. Kendi işimi kendim yapıyorum" dedi.

Sana söz veriyoruz Ayşe Ninemiz; hiçbir kadının hayatı erkek şiddeti yüzünden cehenneme dönmeyecek, hiçbir kadının 'kaderi' bir erkek tarafından yazılmayacak... O zafer günü gelene kadar biz kadınlar omuz omuza erkek terörüyle mücadele etmeye devam edeceğiz.

Netten Alıntı.....

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin