20 Temmuz 1969'da Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, Ayın yüzeyine indiler.

20 Temmuz 1969'da Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, Ayın yüzeyine indiler.
20 Temmuz 1969'da Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, Ayın yüzeyine indiler. Menekşe Yalçın

20 Temmuz 1969'da Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, Ayın yüzeyine indiler. Apollo 11 astronotları bu seyahatten önceki aylarda ABD'nin batısında aya benzeyen ıssız bir çölde eğitim gördüler. Bu alan pek çok Kızılderili topluluğa ev sahipliği yapıyordu; bir yerliyle astronotlar arasında geçen bir diyaloğa dair şöyle bir hikaye vardır:
"Bir gün eğitim esnasında astronotlar yaşlı bir Kızılderiliyle karşılaşır. Adam orada ne yaptıklarını sorar. Astronotlar kısa süre içinde aya yapılacak bir araştırma seyahatinin parçası olduklarını söyler. Yaşlı adam bunu duyunca bir an sessiz kalır, sonra astronotlardan kendisine bir iyilik yapmasını ister.
Astronotlar ne istiyorsunuz? Diye sorar: Yaşlı adam "Kabilemdeki insanlar ay da kutsal ruhların yaşadığına inanır. Onlara halkımdan önemli bir mesaj iletmenizi isteyecektim."
Astronotlar "Mesaj nedir?" Diye sorar. Adam kendi dilinde bir şeyler mirıldanır, sonra da astronotlara bunu ezberleyene kadar tekrar etmelerini söyler. Astronotlar "Bu ne demek?" Diye sorar. "Bunu size söyleyemem. Sadece bizim kabilemizle ay ruhlarının bileceği bir sır," der.
Üsse geri döndüklerinde astronotlar uzun uğraşlardan sonra yerel dili konuşabilen birini bulurlar ve ondan mesajı tercüme etmelerini isterler. Ezberledikleri şeyi söyleyince çevirmen kahkahalarla gülmeye başlar.
Nihayet sakinleşince, astronotlarının o kadar dikkatle ezberlediği sözlerin, "Bu adamların size söylediği hiçbir şeye inanmayın. Topraklarınızı çalmaya geldiler." Olduğunu söyler.

Yuval Noah Harari, Kolektif Kitap

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fotoğrafa iyi bakın gördüğünüz şey kişiliğinizi yansıtıyor
Fotoğrafa iyi bakın gördüğünüz şey kişiliğinizi yansıtıyor
Doğalgazı Yakmayanlar Yandı: Doğalgazını Yakmayanlara Ceza Geliyor
Doğalgazı Yakmayanlar Yandı: Doğalgazını Yakmayanlara Ceza Geliyor