Bu Kartal Size Ne Öğretebilir

Bu Kartal Size Ne Öğretebilir
Bu Kartal Size Ne Öğretebilir Handan Taşgın

Kartallar 40 yıllarını tamamladıklarında yaşam ile ölüm arasında bir kararla karşı karşıya kalıyor. Yeniden hayata tutunmak için ya savaşacak ya da pes edip ölecek. 70 yıl ve üstünde yaşayan kartallar olduğunu düşünürsek kuş türleri içinde en uzun hayatta kalanları olduğunu söyleyebiliriz.

Bir kartal'ın yaşı 40'a geldiğinde pençeleri sertleşip, esnekliğini yitiriyor. İşte bu sebeple de eskisi kadar iyi avlanamıyor. Neredeyse avını kavrayıp tutamayacak hale geliyor. Gagaları uzayıp göğüslerine doğru kıvrılıyor. Beraberinde kanatları da yaşlanıp ağırlaşıyor. Tüyleri de kartlaşınca uçamayacak hale geliyor. İşte tam da bu noktada yaşam ile ölüm arasındaki o kararı veriyor kartal. Ya ölecek ya da yeniden doğuşun sancılarına katlanacak.

Gelelim bir kartalın yeniden doğuşunun nasıl olduğuna. Sır bu noktada gizli, eğer yaşamayı seçmişse bir kartal, tam 150 gün yani yaklaşık 5 aylık bir sürece giriyor. Önce bir dağın tepesine uçuyor. Yeniden doğmak için uygun yeri bulduğunda kartal gagasını sert bir şekilde kayaya vurmaya başlıyor. Sonunda o vurmaların şiddetiyle gagası yerinden sökülüyor ve düşüyor. Bir süre yeni gagasının çıkmasını bekledikten sonra yeni gagayla bu defa pençelerini yerinden söküp çıkarıyor. O yeni pençelerle de yaşlanmış tüylerini yoluyor. Yeni tüyleri ve kanatlarıyla o zorlu süreci tamamlayan kartal, sonunda 20 yıl veya daha üstünde sürecek yeni bir yaşama başlıyor."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
BEKİR     2020-11-13 bana öğrettiği şu an 64 senenin göbeğini ne yapıp yapıp eritmek,öyle bekleyip ölmekte kolay değil
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tonguç'la 6. Sınıf Türkçe için Çalışma Planı Hazırlığı
Tonguç'la 6. Sınıf Türkçe için Çalışma Planı Hazırlığı
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!