Bilim İnsanları Uyarıyor: Pandemi Nedeniyle asteroid Dünyamıza Çarpabilir

Bilim İnsanları Uyarıyor: Pandemi Nedeniyle asteroid Dünyamıza Çarpabilir
Bilim İnsanları Uyarıyor: Pandemi Nedeniyle asteroid Dünyamıza Çarpabilir Handan Taşgın

ABD’li bilim insanları dünya genelinde milyonlarca insan bulaşan corona virüsün gezegenimizi olası bir asteroid tehdidine karşı yürütülecek mücadeleye hazırladığı görüşünde.
İngiliz Independent gazetesinde yer alan habere göre; bilim insanları corona virüsü ile mücadele kapsamında atılan adımlar gezegenimize hızla yaklaşan tehlikeli bir göktaşına hazırlanmamızı sağlayabileceğinin altını çiziyor.

Uzay Kaşifleri Birliği Yakın Dünya Nesneleri Komitesi’ne başkanlık Thomas Jones, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Corona virüsün, asteroid çarpışmasını engellemek isteyenler için iyi bir vaka çalışması olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.


 
NASA’nın Gezegensel Savunma Sorumlusu ve Gezegensel Savunma Koordinasyon Ofisi’nin (PDCO) program yöneticisi Lindley Johnson ise pandemiyle asteroid tehlikesi arasında bazı paralellikler bulunduğunu belirtti.

Peki gezegenimiz olası bir asteroid çarpmasına kadar ne kadar hazırlıklı?
meteor çarpması asteroid
Hollywood filmlerinin en popüler konularından biri olan bu senaryoya cevap NASA’dan gelmişti.


 
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, NASA’ya göre, böylesi bir durumda geleceğimiz hiç de parlak değil.

Gezegenimizin göktaşı çarpmasına karşı hazır olmadığı uyarısında bulunan NASA çalışanı Dr Joseph Nuth, American Geophysical Union‘ın (Amerikan Jeofizik Birliği) toplantısında yaptığı konuşmada sürpriz bir asteroide müdahale edecek sürenin olmayabileceğinin altını çizmişti.

Her an bir asteroid çarpması gerçekleşebilir
En büyük sorunun insanlığı böyle bir durumda ne yapacağına dair kesin bir yol haritasının bulunmaması olduğunu belirten Nuth; bu denli bir riskin her an gerçekleşebileceğinin altını çizmiş ve bir de öneride bulunmuştu.

Nuth’a göre, bu riski ortadan kaldırmanın en garanti yolu uzaya tek görevi gezegenimize çarpması muhtemel asteroidleri inceleyecek bir araç göndermek.


 
Yeterli ödeneğin ayrılması durumunda bu aracın bir yıl içinde göreve başlayabileceğini belirten Nuth; söz konusu aracın gezegenimize çarpma olasılığı olan asteroidleri durdurabilecek kapasitede de olacağını sözlerine eklemişti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.