Dünyanın Görüntüsü Endişelendiriyor

Dünyanın Görüntüsü Endişelendiriyor
Dünyanın Görüntüsü Endişelendiriyor Handan Taşgın

Dünya'nın son hali korkutuyor: Aşırı ısınıyor ve...
Bilim insanları Dünya'nın sıcaklığını yakından takip ediyor ve paylaşılan son görüntüler korkutuyor...
Dünya'yı etkisi altına alana koronavirüs salgını halen etkisini sürdürürken, diğer yandan Dünya aşırı ısınmaya devam ediyor.

Bilim insanları günler önce geride bıraktığımız Mayıs ayını analiz etti ve beklentilerin aksine tüm zamanların en sıcak Mayıs ayı olduğunu açıkladı. Aynı açıklamaya göre Sibirya ortalamadan 10 derece daha sıcak bir ay geçirdi.


Kopernik İklim Değişikliği Hizmeti (C3S), bu yılın Mayıs ayının 1981’den 2020’ye kadarki Mayıs ayı ortalamalarına göre 0.63 derece daha sıcak geçtiğine dikkat çekiyor.

Aşırı ısınma, kutup bölgelerini de etkiliyor. Dünya’daki donmuş toprakların büyük bölümüne ev sahipliği yapan Sibirya’da da sıcaklıklar Mayıs ayında ortalamanın 10 derece üstüne çıktı. Temmuz ayında da yeni sıcaklık rekorlarının kırılması bekleniyor.

Uzmanlar, insanların korunması için şehirlerin ve diğer yerleşim bölgelerinin aşırı sıcaklara karşı hazırlıklı olmaları gerektiğinin altını çizerken, dışarıda şapka takılması, yeterli miktarda su içilmesi, el bileklerinin soğuk su ile ovulması hayati bir önem taşıyor.

Diğer yandan bu görüntü de Avrupa Uzay Ajansı tarafından çekildi. Koronavirüs salgınıyla birlikte sürpriz şekilde Kuzey Kutbu uydudan bu şekilde görüntülenirken, ilk kez bilim insanları böyle bir manzarayla karşılaşıyor.

Daha önce Güney Kutbu'nda bulunan ozon tabakasının üzerindeki çatlakların koronavirüs nedeniyle büyük oranda kapandığı ortaya çıkmıştı. Ancak Kuzey Kutbu'ndaki bu görüntüne bilim insanları anlam veremedi. Güney Kutbu'nun aksine bu noktada ilk kez böyle bir şey görülüyor.

Bilim insanlarının şaşırdığı taraf ise Kuzey Kutbu üzerinde bu büyüklükte bir deliğin daha önce hiç oluşmamış olması. Peki Kuzey Kutbu'nda neler oluyor? Ozon tabakası neden bu denli hızlıca büyüdü?

 

Ozon deliğinin bu kadar büyük olmasının başlıca sebebi olarak kutup bölgesindeki normalden daha düşük sıcaklıklar gösteriliyor. Bilim insanlarına göre kuvvetli rüzgarlar Kuzey Kutbu'nda oluşan 'kutup girdabı' içinde soğuk havayı hapsederek sıcaklıkların düşmesine yol açtı. Bu gelişme de ozon tabakasının incelmesine sebep oldu ve bir süre sonra ozon tabakasında deliğe yol açtı.

Gates'in uyarıları bir yana yıllar önce ünlü fizikçi Stephen Hawking'in dünya ile ilgili kıyamet uyarıları bugün de akıllara geliyor. İşte Hawking'in ölümünden sonra çok konuşulan geleceğe dair önemli uyarıları...

76 yaşında hayatını kaybeden İngiliz fizik profesörü Stephen Hawking genel görelilik ve karadeliklerle ilgili araştırmalarıyla ün kazanmıştı.

BBC Türkçe / Foto: Pixabay

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.