Maske Kullananlar Dikkat!

Maske Kullananlar Dikkat!
Maske Kullananlar Dikkat! Handan Taşgın

Tıbbi maskeler sivilce yapar mı?
Corona virüsten korunmak için taktığımız tıbbi maskeler ile ilgili uzmanlar uyarılar yapmaya başlamadan önce, uzun saatler boyunca maskeyle çalışmak zorunda kalan sağlık çalışanlarının yüzlerinde meydana gelen değişiklikleri sosyal paylaşım kanallarında hepimiz gördük. Peki, tıbbi maske kullanmanın cilde başka etkileri de var mı? Maske kullanmak ciltte sivilcelenmeye yol açar mı? Maskenin altında uzun süre havasız kalan cildimize nasıl bakım yapmalıyız? İşte cevabı...
Uzmanlar “Oklüzif yani yüzü kapatan her şey sivilceye neden olabilir” diyor. Genellikle akne gibi görünen bir döküntüye sebep olan ve yüzde ortaya çıkan perioral dermatiti olanlar bu alevlenmeleri fark edebilir.
Pandemi süresince yaşanan karantina durumu, işsizlik sorunun beraberinde getirdiği sıkıntılar ve kaygı problemleri de cilt problemlerinin bir başka tetikleyicisi...
Ancak uzmanların verdiği bazı tavsiyeler ve birtakım cilt bakım ürünleri sayesinde bu sorunların da üstesinden gelmek mümkün. Hazırsanız açıklıyoruz!
Akneye karşı yüz yıkama tavsiyesi 
Tahrişi önlemek için yüzünüzü çok nazik bir temizleyici ile yıkayın. Akneye iyi gelen alfa-hidroksi veya beta-hidroksi asitleri içeren temizleyicilerden yararlanabilirsiniz.


Yüzünüzün çok ısındığını veya terlediğinizi hissederseniz cadı fındığı içeren mendil, krem, sprey gibi ürünlerden yararlanabilirsiniz.

Ana amaç, ciltte daha az bakteri ile daha temiz bir ortam yaratmaktır. Böylece lekelerin ortaya çıkma olasılığı da azalır.Bunu yapmanın en kolay ve en hızlı yolu, antibakteriyel bir toniği bir pamuk yardımı ile günde 1 veya 2 kez maskenin yüzünüze temas ettiği alanlara uygulayarak temizlemektir.

Perioral dermatit tedavisi için kullanılan kükürt maskelerinden de yararlanabilirsiniz.

Nemlendirmek şart! 
Geceleri ise salisilik asit tedavisi yardımınıza yetişecektir. Ancak asidi uygulamadan önce cildinizi derinlemesine temizlemeyi unutmayın.
Son olarak havayla az temas ettiği için mikrop ve bakteri birikme olasılığı artan cildinizi iyice temizledikten sonra mutlaka nemlendirin.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.