Bilim Kurulu Üyeleri Apartmanda Oturan Vatandaşları Uyardı: Sakın yapmayın

Bilim Kurulu Üyeleri Apartmanda Oturan Vatandaşları Uyardı: Sakın yapmayın

Bilim Kurulu Üyeleri Apartmanda Oturan Vatandaşları Uyardı: Sakın yapmayın
Bilim Kurulu Üyeleri Apartmanda Oturan Vatandaşları Uyardı: Sakın yapmayın Handan Taşgın

Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinden kritik bayram uyarıları! Sakın yapmayın diyerek uyardılar
Koronavirüs salgınından dolayı uygulanacak sokağa çıkma yasağının yanı sıra Ramazan Bayramında vatandaşlara Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri tarafından kritik uyarılar yapıldı. Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri bayramda vatandaşlara, "Aynı apartmanda bile olsa bayram ziyareti yapmayın" uyarısında bulundu
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri Ramazan Bayram'ında vatandaşlara önemli uyarılar yaptı.

AYNI APARTMANDA BİLE OLSA BAYRAM ZİYARETİ YAPMAYIN

“Aynı apartmanda bile olsa bayram ziyareti yapmayın" uyarısında bulunan Koronavirüs Bilim Kurulu üyeler, "Birbirinizi dijital kutlayın ki bu kadar emek boşa gitmesin. Kucaklaşmayı, el öpmeyi öbür bayramlara saklayacağız” dedi.

BU KADAR EMEK BOŞA GİTMESİN!

Prof. Dr. Füsun Eyüpoğlu: “Vatandaşlarımız sosyal mesafeye dikkat etsin, apartman içi ziyaret yapmasın. Birbirlerini görüntülü arasınlar. Hiçbir şekilde ev ziyareti, ev oturmalarını önermiyoruz. Salgına karşı bugüne kadar aldığımız önlemler artık sonuç vermeye başladı. Bu 4 gün çok belirleyici olacak. Sokağa çıkma yasağı herkes için bağlayıcı bir durum, zor da bir durum. Bütün vatandaşlarımızın da emeği var. Komşu ziyareti bile bu bayramda hiç uygun değil, kesinlikle olmamalı. Bu kadar emek boşa gitmesin.”

 

ZİYARETÇİ DE KABUL ETMİYORUZ


 
Prof. Dr. Levent Yamanel: “Bayramda 4 gün sokağa çıkma yasağı var. Bu kısıtlamanın sebeplerinden biri de insanların bayramı fırsat bilerek sosyal mesafe kuralını ihlal etmelerinin önüne geçmek. Bu bayramda kimseyi ziyaret etmiyoruz. Üst komşuyu bile. Ziyaretçi de kabul etmiyoruz. Yan komşumuzu bile. Bayram tebriklerini bu kez dijital ortamlardan yapacağız. Virüse karşı dijital bir bayram geçireceğiz. Geleneksel kutlamamızı erteleyeceğiz.”


BAYRAMDA FEDAKARLIK YAPACAĞIZ

Prof. Dr. Recep Öztürk: “Geçmiş bayramlardaki gibi muhabbetin, hürmetin olduğu bayramları gelecekte tekrar yaşayabiliriz. Bunun için bu bayramda fedakârlık yapacağız. Büyüklerimizi, çınarlarımızı bugüne kadar koruduk. Bu bayram büyüklerimizin elini öpmeyelim. Özellikle gençler bu hastalığı ‘sessiz’ geçiriyor. Yani hiçbir belirtisi olmadan, hasta olduklarından haberdar olmadan bu hastalığı geçiriyorlar. Ama bulaştırıcılıkları devam ediyor. O yüzden bu defaya mahsus ziyaretlerimizi görüntülü aramayla yapalım. Kimsenin hastalığına, acısına sebep olmayalım. Daha mutlu ve huzurlu bayramları mutlaka göreceğiz.”

 

KUTLMALARIMIZI TELEFONLA YAPALIM

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz: “Salgının hâlâ devam ettiğini unutmayalım. Bu 4 günlük karantina süreci salgını kontrol altına alabilmek için çok iyi bir fırsat. Daha önümüzde çok bayramlar var. Bu bayramda mümkün olduğunca birbirimizden uzak kalalım. Ziyaretlere gitmeyelim, ziyaret kabul etmeyelim. Kutlamalarımızı telefonla yapalım.”

 

MASKE VE KOLONYA HEDİYE EDELİM

Prof. Dr. Ahmet Demircan: “Bu seneyi her alanda farklı geçiyoruz. Dolayısıyla bu bayramda farklı olacak. Eskisi gibi kucaklaşmayı, el öpmeyi öbür bayramlara saklayacağız. Bu büyüklerimizi korumak için çok önemli. Görüntülü arayabiliriz, sesli arayabiliriz. Değişik yaratıcı animasyonlar oluyor, dijital üretimler oluyor. Sonraki bayramlarda telafi ederiz. Bu bayram büyüklerimizin kıymetini nasıl bilmemiz gerektiğini de hatırlatmış oldu. Bayram şekeri yerine de birbirimize maske ve kolonya hediye edelim. Bu bayramın hediyesi maske olsun. Bu maskeleri de takalım. Aksesuar değil bunlar. Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öpmüyoruz. İlerde daha sağlıklı öpebilmek için.”

Bilim Kurulu Üyeleri Apartmanda Oturan Vatandaşları Uyardı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.