Bilim Kurulu Üyesinden Çok Önemli Çocuklar Ve Yaşlılar Uyarısı

Bilim kurulu üyesi korona salgınında çocukların ve yaşlıların daha çok tehlikede olduğunu açıkladı

Bilim Kurulu Üyesinden Çok Önemli Çocuklar Ve Yaşlılar Uyarısı
Bilim Kurulu Üyesinden Çok Önemli Çocuklar Ve Yaşlılar Uyarısı Handan Taşgın

Bilim Kurulu üyesinden dikkat çeken uyarı! Yaşlılar ve çocuklar...
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu üyesi ve Kayseri Şehir Hastanesi Başhakemi Prof. Dr. İlhami Çelik, corona virüsüyle ilgili çocuklara, gençlere ve yaşlılara önemli uyarılar yaptı. Öte yandan Kayseri Şehir Hastanesi'nde corona virüsü testlerine pazartesi günü başlandığını söyleyen Çelik günlük 70 test yapıldığını açıkladı.
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs (corona virüsü) Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, corona virüsünde çocukların süper taşıyıcı olabileceğini belirterek, “Normalde koronavirüste 1 kişi 2,6 kişiye bulaştırırken, çocukların 5-10 gibi çok daha fazla kişiye bulaştırma olasılığı var” dedi.

Prof. Dr. İlhami Çelik, corona virüsü tedbirleri kapsamında vatandaşların bu dönemde acil olmayan hususlarda hastaneye gelmemelerini istedi.


SOSYAL İZOLASYON VURGUSU

65 yaş ve üstü kişilere dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Çelik şunları söyledi:

* Özellikle onların yanında kalan kişilerin virüsü taşıyıp taşımadıklarını bilmedikleri için çok dikkat etmesi gerekiyor. Eğer o yaşlılarda bir hastalık belirtisi varsa, hemen hastaneye getirilmeleri gerekiyor. Tüm insanlarımıza test yapma şansımız yok.


* Şu an yapacağınız test, yarın bu virüsü almayacağınız anlamına gelmez. Şu an yaptığınız test o anı yansıtır. Ertesi günü, bir sonraki günü yansıtmaz. Yaşlıların yanında kalan, kalmak zorunda olan insanlar mutlaka maske takmalıdır.

* Yaşlıların başka kişilerle bir araya gelmemesi lazım. Sosyal izolasyona tabi tutmak gerekir. Diğer insanlardan uzak durmaları gerekir.


SÜPER TAŞIYICI OLASILIĞI

Çelik, küçük yaştaki çocukların süper taşıyıcı olabileceğini belirterek, şöyle konuştu:

* Süper taşıyıcılık durumu kişinin kendi hasta olmadan başkalarına daha fazla bulaştırabilmesidir. Biz buna ‘bulaştırıcılık indeksi’ diyoruz. Normalde koronavirüste 1 kişi 2,6 kişiye bulaştırırken, çocukların 5- 10 gibi çok daha fazla kişiye bulaştırma olasılığı var.


* Özellikle dışkı ile bu virüsü atabiliyorlar. Hem boğazda taşıyabilirler, hem de dışkı ile atabilirler. Bu durumda şüphe söz konusu olur. MERS ve SARS virüslerinde de bu konu geçerliydi zaten. Bu konuda da tam kanıtlanmamış olmakla beraber aynı şey söz konusu olabilir.


GENÇLERE  UYARI

Gençlerin de virüsü taşıma açısından risk altında olduğunu kaydeden Çelik şöyle devam etti:

* Semptom herhangi bir belirti vermeden taşıdıkları için bunu diğer kişilere bulaştırma riskleri var. Bu yüzden gençlerin çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. Hasta olabilirler ya da ciddi hastalık geçirebilirler, ancak iyileşme olasılıkları çok fazla.

* Bunlarda belirtisiz seyretme olayı çok fazladır. Yaşlılarda çok ciddi seyrediyor. Gençlerin taşıma oranı fazla olduğu için dikkatli olmaları lazım. Sosyal izolasyona en çok bu arkadaşlar önem vermesi gerekiyor.


‘GÜNLÜK 70 TEST YAPIYORUZ’

Kayseri Şehir Hastanesi’nin başhekimi de olan Çelik, hastanede test yapılmaya geçen Pazartesi günüden itibaren başladıklarını söyledi. Çelik, şunları kaydetti:

* Günlük şu an 70 test yapıyoruz ama bu sayımız artacak. Hazır testlerimizde geldi, dün itibariyle kullanmaya başladık. Elimizde daha az test kaldı. Hastanede bütün sağlık çalışanlarımızın koruyucu ekipmanı var. Maske bizim standardımız. Bundan kaçış yok.

* Evdeki giysilerimizle hastanede dolaşmıyoruz. Önlüklerimiz, formalarımız giyiyoruz. Giderken çıkarıyoruz. Çok daha ciddi hastalarda koruyucu ekipmanlar gözlük, maske takıyoruz.

* Yoğun bakımlarımızı ayırdık. Koronavirüs taşıyan hastalarla diğer hastaların bir araya gelmemeleri için çaba harcıyoruz.

‘AŞIRI ŞEKİLDE TEST İSTEĞİ VAR’

Test konusunda talebin yoğunluğuna değinen Çelik şunları söyledi:

* Yapılan testlerin talebi karşılama hususunda geri kaldığımızı söylememiz lazım. Çok aşırı şekilde test isteği var. Bunlarda hekimin karar vermesi gerekirken, bazı hastalar ‘ben kovid olabilir miyim’ diye gelerek test yaptırmak isteyenler var. Bir kısmı bunların farklı semptomlar gösterebiliyor.

* Çok hafif semptomda bile test yapmak zorunda kaldıklarımız olabiliyor. Bunları azaltabilirsek çok daha rahat olacak bizim için. Hekimin düşündüğü hastaların testlerini yapmamız lazım. (DHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Axix     2020-04-03 Parası olan testi yaptırır her türlü bu dünyada bu dünya oaralılar için yaratılmış
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR