Domuz Gribi Arttı, İlaçlar Azaldı, Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir? Eğer Sizde de Bu Belirtiler Varsa Dikkat!

Domuz gribinde artış var. Vatandaşların bir çoğuna domuz gribi teşhisi konuyor. Peki domuz gribi olup olmadığınızı nasıl anlarsınız!

Domuz Gribi Arttı, İlaçlar Azaldı, Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir? Eğer Sizde de Bu Belirtiler Varsa Dikkat!
Domuz Gribi Arttı, İlaçlar Azaldı, Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir? Eğer Sizde de Bu Belirtiler Varsa Dikkat! Handan Taşgın

Domuz gribi hortladı eczanelerde ilaç stokları azaldı. Uzmanlar uyarıyor, domuz gribine yakalanan insanlar mutlaka doktora başvursun. 

DOMUZ GRİBİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Domuz gribi hastalığı, yani H1N1 virüsünün sebep olduğu hastalığın belirtileri, mevsimsel grip ile hemen hemen aynıdır. Kişisel özelliklere göre değişmekle beraber domuz giribi belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

Ateş,
Boğaz ağrısı,
Öksürük,
Vücut ağrıları,
Baş ağrısı,
Ateşe bağlı olarak üşüme en genel domuz gribi belirtilerindendir.

Bunların yanında vücutta yorgunluk ve bitkinlik, nadir olmakla beraber kusma ve ishal bu belirtilere eşlik eder. Kronik hastalığı olan insanlar veya vücut direnci düşük olan insanlar, mevsimsel gribi daha ağır geçirdiği gibi domuz gribi hastalığını da daha ağır bir şekilde geçirirler. Hastalığı daha ağır seyreden hastalarda farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Çeşitli organlarda iltihaplanmalar görülebilir. İltihabın en yaygın olarak görüldüğü organ akciğerdir. Akciğer enfeksiyonu, yani bilimsel adıyla pnömoni hastalığın ölümle sonuçlanmasına sebep olabilir. Bunun dışında astım hastalığı, H1N1 virüsü ile birleştiği zaman ileri düzey solunum yetmezliğine yol açarak yine hastalığın ölümle sonuçlanmasına sebep olabilir.

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, domuz gribi vakalarının artışından dolayı ilaç stoğunda azalma yaşandığını söyledi. İlaç zammı nedeni ile yerli ilaçlarda da sorun yaşandığını vurgulayan Sarıalioğlu, "Firmaların her yıl şubat ayında yapılan zammı bekledikleri bu yüzden depolara ilaç vermek istemediklerini." belirtti.
İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, "Halk arasında domuz gribi diye bilinen gripte artış var. Planlanmış olan ilaçlar yeterli gelmiyor” diye konuştu. İlaç firmalıarı depolara depolarda eczanelere ilaç vermek istemiyor. Çünkü ilaçları piyasaya zamlı bir şekilde vermek istediklerini aktaran Eczacı Odası Başkanı Sarıalioğlu, "Geçen yıl yüzde 20 gibi bir zam yapılmıştı, bu yıl da yüzde 15-25 oranında zam bekleniyor. Bakanlık yılda bir kez fiyat düzenlemesi yapacağına örneğin üç ayda bir yüzde 5 gibi bir oranda yapsa bu problem yine yaşanmaz." dedi.

Her yıl aynı sorun

Firmalar depolara ilaç vermek istemiyor. Örneğin şu an benim eczanemde en çok kullanılan 150 ilaç yok. Önümde, eczanemde olmayan 10 sayfa A4 kâğıdına yazılı olmayan ilaçlar var” ifadesini belirten Sarıalioğlu, her ilaca yapılacak şubat zammı öncesinde aralık-ocak-şubat aylarında benzer sorunların yaşandığını söyledi.

Fiyat Değerlendirme Komisyonu, özellikle yurt dışından gelen ve ithal olan ilaçların fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan euro kuru geçen yıl yapılan artışın ardından 3.40 liraya yükseltmişti. 20 Şubat’ta yine ilaç kuruna zam gelecek.Zam gelmeden önce pek çok ilaç firmasının ilaçları piyasaya vermekten kaçındığını söyleyen Sarıalioğlu, “İlaç firmaları depolara, depolar da piyasaya ilaç vermekten kaçınıyor. Çünkü zam dönemlerinde ellerindeki ilaçları çıkarıp zamlı şekilde piyasaya sunmayı tercih ediyorlar” dedi.


 
'Grip vakalarında artış olunca talep fazlası yaşandı ve sıkıntı ortaya çıktı'
Sarıalioğlu, devamında “Domuz gribi ilacı sıkıntısı var. Grip vakalarında artış olunca talep fazlası yaşandı ve sıkıntı ortaya çıktı. İlaçların yüzde 60’ı ithal fakat yerli ilaçlarda da sorun yaşanıyor, ilaç zammı nedeniyle. Geçen yıl yüzde 20 gibi bir zam yapılmıştı, bu yıl da yüzde 15-25 oranında zam bekleniyor. Bakanlık yılda bir kez fiyat düzenlemesi yapacağına örneğin üç ayda bir yüzde 5 gibi bir oranda yapsa bu problem yine yaşanmaz”  açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanlığı: Stoklar yeterli

Sağlık Bakanlığı ise yaptığı açıklamada ilaç stoğunun da yeterli olduğu duyurdu. Sarıalioğlu, Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasının ardından domuz gribi üreten ilaç firması şirketi ile görüşme yaptıklarını belirterek “Firmadan  sabah itibarıyla günlük ortalama 50 bin kutu ilacı İstanbul’daki depolara dağıtım yapacakları bilgisini aldık. Önümüzdeki hafta itibariyle domuz gribi ilacı sıkıntısının sona ereceğini tahmin ediyoruz” dedi. 

Domuz Gribi Arttı İlaçlar Azaldı Domuz Gribi Belirtileri Nelerdir Domuz Gribi Belirtileri domuz grip
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.