Üstüne basıp geçtiğimiz İstanbul..

Üstüne basıp geçtiğimiz İstanbul..
Üstüne basıp geçtiğimiz İstanbul.. Handan Taşgın

İstanbul dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış bir şehir. İnsanların hakkında yüzlerce kitap yazdığı, iki kıtayı birbirine bağlayan muazzam tarihi yapılarıyla insanları büyüleyen bu şehirin esrarengiz tünellerinden hemen hemen kimsenin haberi yok. İki kıtayı birbirine bağlayan tünellerin olduğu, eskiden buraların gizli haberleşme için kullanıldığı da efsaneler arasında...

Çogu bilim insanına göre bu tüneller Roma döneminde şehre su taşımak için kullanıldığı aşikar ama dehlizlerin duvarlarında henüz anlaşılamamış dilde yazıtları ne amaçla ve kimler tarafından yapıldığı bir muamma..

Efsaneye göre zamanında bir adam kralın kızıyla evlenmek için tünellerden gizlice saraya girip kızı kaçırıyor. Sonrasında aynı tünellerle boğazın öte tarafına, kralın hükmünün geçmediği bölgeye, kaçarak evleniyorlar..

Başka efsanelerde ise devlet adamlarının halka gözükmeden gizli toplantılara bu dehlizlerden geçerek katıldığını iddia ediyor..

Hatta Kurtuluş Savaşı döneminde halka dağıtılmayan, sadece komutanlar için bastırılan kitapçıkta, olası bir saldırı durumunda İstanbul tünellerinden nasıl yararlanabileceği bilgisi verilmiş..

Aralarında en meşhuru süleymaniye camisinde bulunan bu dehlizlerin Her ne kadar Çogu şuan ki araştırmalarla keşfedilmiş olsada bir çogunun hala sessizce derinlerde bir yerde kendini sakladığı biliniyor..

Üstüne basıp geçtiğimiz İstanbul.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR