Gerçek ile hayalin ince çizgisi... Kayıp Dünya: RORAİMA DAĞI

Gerçek ile hayalin ince çizgisi...  Kayıp Dünya: RORAİMA DAĞI
Gerçek ile hayalin ince çizgisi...  Kayıp Dünya: RORAİMA DAĞI Handan Taşgın

 

Üzeri adeta pürüzsüz gibi görünen bu düz dağ, Brezilya, Venezuela ve Guyana sınırında yer alıyor. Kuvars taşından oluşan Roraima'nın en yuksek noktası 2810m. Dağın nefes kesen kayalıklarından, muhtemelen dünyadaki en eski şelaleler düşüyor. Dağda tünel yapıları ve mağaralar da bulunuyor. Bilim insanları uzun süre Roraima'da hiç mağara olmadığını düşünmüşler, ancak 2003'te dünyanın en büyük kuvars mağarası sistemlerinden biri burada keşfedilmiş.

Mağara İspanyolcadan çevrilen “kristal gözlerin mağarası” anlamına gelen Cueva Ojos de Cristal olarak adlandırılıyor. Sistem, Canaima Ulusal Parkı'ndaki dağın Venezüella tarafında bulunuyor. Yaklaşık 11 km uzunluğunda ve Roraima'nın yüzeyinden 72 m derinliğe iniyor. Roraima'nın zirvesindeki plato, yaklaşık 30 km2'lik bir alana sahip.

"Kayıp Dağ" olarak da adlandırılan Roraima'nın zirvesinde neredeyse her zaman yağmur yağıyor. Zirvesinde benzersiz flora ve fauna var. Burasını bilim insanları için cennet haline getiren şey hemen her bitki ve hayvanın endemik olması. Bitkilerin birçoğu böcek tüketerek hayatta kalıyor. Dünyadaki en küçük
kurbağa türünün burada yaşadığı söyleniyor. Bilim insanları dağın oluşumunu anlayabilmek için araştırmalar yaparken, yerli halk dağın oluşumunu çoktan açıklamış. Bundan yıllar yıllar önce Venezuela’da Kukenan ve Tek nehirlerinin kıyısında büyük bir kabile yaşarmış. Bu kabile dalları göklere kadar uzanan dev bir ağacın etrafında hayatlarını sürdürürmüş. Uzak diyarlardan bir genç bu ağacın göğe uzanan dallarını görmüş ve bu ağacın köklerini görebilmek için yağmur ormanlarını aşarak bu kabilenin yaşadığı bölgeye ulaşmış.

Gel gör ki ağacın köklerini bulmak için buralara kadar gelen genç kabilenin şefinin kızına aşık olmuş. Ancak kabile şefi bu aşka onay vermemiş ve iki genci öldürmek için bu ağacın gövdesine bağlamış. İki genci yakmak için yakılan küçük ateş gençlerin ruhlarıyla büyümüş ve tüm ağacı sarmış. Kabile bu ateşi söndüremeyince tüm ağaç simsiyah olana kadar yanmış ve tüm meyveleri etrafa saçılmış. Bu yangın sonrası ağaç köke yakın bir yerden kırılmış, gövdesi Canaima Bölgesi’ne düşmüş. İşte bu dev ağacın kalan kökü Roraima Kuvars Dağı, Canaima Bölgesi’ne düşen gövdesi de Auyan Kuvars Dağı olmuş. Etrafa saçılan meyveleri de diğer küçük kuvars dağlarını oluşturmuş. Roraima’nın yerlilerin dilindeki anlamı meyvelerin anası demek. Bu efsaneye inanan yerliler dağın kutsal olduğuna inandıkları için çok yakın zamana kadar insanların Roraima Dağı’na tırmanmasına izin vermiyorlarmış. Başka bir inanca göre de ana tanrıça bu dağın zirvesinde yaşıyor ve burası "Dünyanın göbeği" olarak kabul ediliyor. Arthur Conan Doyle, modern dinozorların hikayesi olan "Kayıp Dünya” adlı romanı için ilham kaynağı olarak Roraima'yı kullanmış.

Umarım bı gün yolumuz düşer

Gerçek ile hayalin ince çizgisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
OKULLARDA SON DURUM. EĞİTİM ÖĞRETİM BÖYLE BAŞLAYACAK.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.