Trajikomik ama gerçek.. Nöbetçi Öğretmen Talimatnamesi

Trajikomik ama gerçek.. Nöbetçi Öğretmen Talimatnamesi
Trajikomik ama gerçek.. Nöbetçi Öğretmen Talimatnamesi Handan Taşgın

 

1- Hamile de olsanız, emziren anne de, bel fıtığı da hatta ve hatta kanser hastası bile olsanız nöbet tutmak zorunludur. Zaten birkaç sene içerisinde siz kanser olmasanız bile biz size o konuda yardımcı olacağız.

2- Nöbetler öğrenciler sabah evde mışıl mışıl uyurken başlar, tüm öğrenciler eve sağ salim varınca biter.

3- Nöbet saatinde tuvalete gitmek yasaktır. Zira bir öğrenciye birşey olsa o anda siz tuvaletteyken biz tutanağa ne yazacağız, lütfen bizi zor durumda bırakmayın. Çözüm önerimiz ise şudur, ince veya kalın bağırsaklarınızda biriken biyolojik atıkları okula gelmeden önce gerekli operasyonlara tabi tutun.

4- Nöbet saatinde öğrencilerin canı çekeceği için öğrencilerin gözü önünde yemek yemek yasaktır. Göz önünde olmadan da yemek yasaktır. Yani kısacası yemek yemek yasaktır. Çözüm olarak erzakınızı, zahirenizi akşamdan okula gelmeden önce midenize günlük enerji ihtiyacına göre depolayın.

5- Eviniz okula uzakta olabilir, eğer okula yetişmeme durumu varsa kömürlükte yatabilirsiniz. Ya da trafik tıkandıysa arabaların üzerinden atlayın, uçun kaçın ama yetişin. Biz her ne kadar toplantılarda sizi idare edeceğiz dersek de siz bize inanmayın. Çünkü biz nezaketen söylüyoruz ya hu...

6- Boş günümde dinlenmek benim hakkım diyorsanız sakın demeyin. Aklınızın ucundan bile geçmesin. Biz sizin ruh sağlığınızı korumak(!) için boş gününüze nöbet yazacağız. Hem sizi çok özleriz. Hergün okulda olmazsanız içimiz rahat etmez.

7- İsrafil sura üflese, kıyamet kopsa, Azrail canınızı almaya gelse bile nöbetçi amir izin vermeden yapamazlar. Siz de müsaade etmeyin lütfen. Nöbet yerimizi izinsiz terk edemeyiz deyin onlar bize hak verecektir.

8- Öğrencilere asla ama asla arkanızı dönmeyin. Allah korusun arkanızı döndüğünüz anda birine bişey olursa biz de sizin arkanızda durmayız haberiniz olsun. Yakarız çıranızı.

9- Sabah okula gelirken yanınızda tornavida, matkap, çekiç, testere, kaynak makinası, kelepçe, her gruptan birer ünite kan, ilkyardım çantası, vs getirin. Okulun tüm birimlerini gezin eksik gedik ne varsa müdahale edin. Nöbet defterine biz yaptık demeyin. Sorun yok yazın. Sorun yazarsanız sorun oluruz. Bu süre içerisinde size elektrik çarpabilir, logar çukuruna düşüp nefessiz kalıp ölebilirsiniz. Başınıza türlü türlü işler de gelebilir. Keşke gelmese ve gelmesi de yasak ama yine de üzülmeyin. Eğitim şehidi olursunuz törende sabah sizi anarız.

10- Nöbet defterini imzalamamak yasaktır. İmzalamayı unutursanız ek dersinizi keseriz.

11- Bahçede nöbetçi iseniz ön giriş kapısındaki trafik akışı ve öğrenci girişi ile ilgili tüm sorumluluk size aittir. Serserisi, tinercisi, bali isi ne bileyim işte arsızı hırsızı ile mücadele yine size aittir. Size tavsiyemiz savunma sporlarına kaydınızı yaptırıp siyah kuşak almanızdır.

12- Yağmurlu havalarda şemsiye olacaksınız. Karlı ve buzlu havalarda yere tuz olup saçılacaksınız. Ola ki bir öğrenci kayar da elini kırarsa velisi şikayetçi olursa ya da Allah korusun basına yansırsa sonra idari amir bizi arayıp fırça atarsa ne biz kurtuluruz ne de siz. Biz kurtulsak bile siz kurtulamazsınız. Çünkü sizi biz yakarız.

13- Kameraların görüş açısından ayrılmak yasaktır. En fazla 10 saniye ayrılabilirsiniz. Onun haricindeki her saniye sizi yok sayarız ve ek dersinizden keseriz. Zaten işi gücü bıraktık kameralardan sizi izliyoruz. Biri sizi gözetliyor ha ha ha. Arada şaka da yapmak lazım diiimi diiimi...

14- Herhangi bir sebepten dolayı derse gelmeyip devamsızlık yapan ÖĞRENCİNİN yerine derse girmek ve konuları sonra o öğrenciye anlatmak zorunludur. Başka sınıfa dersiniz varsa bile yine de girin. Diğer sınıf ne olur demeyin oraya da girin. Nasıl yapacağınız sizin sorununuz. Eğer kontrol için dersinizin olduğu sınıfa girip sizi görmezsek ek dersinizi keseriz. Gelmeyen öğrencinin sınıfına baktığımızda orada yoksanız yine ek dersinizi keseriz. Yani her halükarda ek dersinizi keseceğiz.

15- Kendi kişisel veya mesleki gelişiminiz için kongre, konferans, seminer programlarında bildiri sunacaksanız ya da yüksek lisans yapıyorsanız her ne kadar bakanlık izin veriyor olsa da biz doğru bulmuyoruz. O yüzden bu iş ve işlemlerinizi bal kabağına dönüşmeden akşam saatkerinde yapın. Ya da hiç yapmayın. Bakın biz yapmadık neyimiz eksik.

16- Her sınıfta okuldan kaçan uçan öğrenciden o bölgedeki nöbetçi öğretmen sorumludur. Sonrasında ailaile yolu ile kaçan öğrencinin güzergahındaki tüm nöbetçi öğretmenler sorumludur. Kaçmaya çalışan öğrencileri nasıl anlayacağız diye sormayın, onu da siz çözün. Yine de bizden size bir iyilik olsun. Kaçan öğrencilerin kulakları pembeden kırmızıya çalar.. Ya da öğrencilere cüzi bir ücret karşılığı takip çipi takalım okula da biraz kalsın. Hem kaçmaya çalışınca ötsün.

17- Öğretmen ders zili çalmadan ve öğretmenler derse girmeden nöbet yerinizi asla terketmeyin. Onlar derse geç girse bile siz giremezsiniz. Nasıl olacak bizim de fikrimiz yok ama nlar girmeden girmek ve geç girmek yasaktır. Aksi takdirde ne yapacağımızı biliyorsunuz. Ek ders tabii ki... Haaa şöyleee...

18- Temel felsefemiz şudur. Bana sana biz bişey olmasın. Öğrenciye de bişey olmasın. Derse zamanında gir zamanında çık. İçerik o kadar da önemli değil bizim için.

19- Tüm bu maddeleri kabul edip imzalayın. İmzalamamak yasaktır. Size watsap grubundan da gönderiyorum ve tebliğ ediyorum. Watsaptan görmemek ve tebellüğ etmemek de yasaktır.

Şimdi hepinize iyi ama çok iyi, sorunsuz ama çok sorunsuz bir sene diliyorum. Gözüm üstünüzde onaaaaa görrreeee....

Selçuk Tütak
Eğitimci Yazar

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
 İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine
İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "18 Yaş Altı ve 65 Yaş Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması" konulu genelge gönderdi.