KURBANINA AŞIK OLAN SAKAR TANRI EROS

KURBANINA AŞIK OLAN SAKAR TANRI EROS
KURBANINA AŞIK OLAN SAKAR TANRI EROS Handan Taşgın

birinci bölüm

Psyche gelmiş geçmiş en güzel kadındı. Kral ailesinin üç kızından biri idi ve mutlu mutlu bir şekilde yaşar giderdi. İki ablası asil beylerle evlenmişti, ama kendisi onca güzelliğine rağmen, henüz evlenmemiş olması da, anasını babasını üzüyordu. Güzellik başa dert derler ya, tam bu durum. O kadar güzeldi ki, kimse kendini ona layık görüp, yanaşamıyordu kendisine. Dünyevi dertler yetmezmiş gibi, bir de tanrılar katındakilerin şımarıklıkları ve kaprisleri ile de uğraşmak vardı zamane yunan halkının, kral ailesine mensup olmak da onları bu durumdan kurtarmıyordu.

Güzelliği tescilli bir kraliçemiz var zaten, Afrodite, dillere destan. Güzellik yarışmasında Hera ve Athena'yı geride bırakıp, jüri üyesi Paris sayesinde birinci seçilen. İşte bu Afrodite, huyu kendi güzelliği kadar güzel olmayan, Psyche'nin (ingilizce okunuşu 'psayki') kendisinden güzel olmasını kendi gururuna yediremeyip, kuduracaktı ve sinsi bir plan yapacaktı. Hatta ve hatta, Psyche'nin bu güzelliği sayesinde, kendisini tahtından indirebileceğinden korkmaktaydı. Tanrıların yamaklarından Eros'u çağırdı yanına, parmak şıklatarak, ve ona özel bir görev verdi.

Eros'u biliriz, ok fırlatan ve insanları bir birine aşık eden tanrı olarak. Eros'un iki tarz oku vardır, demir ve altın uçlu olarak. Her bir uç, farklı bir amaca hizmet ederdi. Altın uçlusu ile vurulanlar, aşık olurdu. Demir oklar ile vurulanlar ise, ömürleri boyunca aşkın tadına varamayacak olanlardı. Bu da niş bir meslek işte, tek icraatçısının Eros olduğu. Eros, diğer Athene, Hera gibi yüksek tanrılardan olmayıp, düşük sınıfta bir tanrı ve büyük tanrıların emrinde bir tanrı idi.

Eros, gizlice Psyche'nin odasına sokulacak ve ona altın uçlu bir ok atıp, aşık olmasını sağlayacaktır,böylece hovarda kocası Zeus onu görse ve onu arzulayacak olsa bile, Psyche ona yüz vermeyecektir. Ama hem kadın, hem de tanrı olmanın bileşiminden olsa gerek, öyle fesatça bir duygu içindedir ki, ona buna değil, dünyanın en çirkin adamına aşık olacaktı.

Eros verilen görev için için Psyche'nin yanına gittiğinde, Psyche uyumaktadır, gece olmuştur. Kurbanının yanını iyice sokulan Eros, onun güzelliğine kaptırmıştı kendisini anında. Dura kalır, görevin acelesi yoktur o an için. Doyamaz bakmaya. Afrodite'nin sonuna kadar haklı olduğu besbelli orada yatmaktadır. Aslında oku da yay içinde 'altın atış' için hazırdır, ama kopamaz hala bakmaktan. Bir adım ileri gidip, oda duvarındaki yağ lambasını alır eline, daha iyi görebilmek için dünya güzelini. Ama sakarlıklar ve kötü şanslar olmasaydı hiç yaşamımızda, belki bir çok hikaye hiç anlatılmamış, hiç yaşanmamış olurdu. Lambadan bir damla yağ düşer Psyche'nin omzuna, hemen acı verir ve uyandırır güzelimizi. Her ikisi şaşkınlığın getirdiği tepki ile telaş içinde, dengesiz hareketler yaparlar. O bir iki saniyede olan olmuştur. Eros'un altın oku yerinden fırlar ve kendisine isabet eder. Geri dönüşü olmayacak şekilde, senaryo birden bire değişmiş ve başka türlü yazılmak zorunda kalınacaktı artık, mecburen.

Derleyen Asım Bilge Kapıcı

KURBANINA AŞIK OLAN SAKAR TANRI EROS
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
Eduard Einstein, dünyanın en zeki insanlarından biri olan Albert Einstein'in oğlu.
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR
BU RESMİ MERAK ETMİŞSİNİZDİR