Tavuk Güvenlik Görevlileri

Tavuk Güvenlik Görevlileri
Tavuk Güvenlik Görevlileri Menekşe Yalçın

Tavuk Güvenlik Görevlileri
Tavukların gezdiği yerlerde güvenle gezebilirsiniz. Köy evlerinde, çiftliklerde, tarlalarda tavuklar geziyorsa siz de oralarda asayiş berkemaldir. Çünkü onlar sizden önce oralarda bulunan taze protein kaynağı olan kene, akrep, çekirge, solucan, örümcek gibi ne kadar zararlı ve ürkütücü canlı varsa onları mideye indirmiştir. Kırsal piknik alanlarında, parklarda, bahçeli evlerde ve tüm açık, ormanlık alanlarda tüm bu böceklere karşı doğal güvenlik görevlisidir tavuklar.
Son zamanlarda artan zehirli kene gibi zararlıların en önemli nedenlerinden biri de köylerde ve kırsal yerleşimlerde eskiden olduğu kadar tavuk yetiştirilmemesidir. Artık köylerde yaşayanlar bile evde tavuk yetiştirmeyi bırakıp marketlerden yumurta almaya başladı. Oysa ki bahçesi olan evlerde, köy evlerinde yetiştireceğiniz tavuklar hem size doğal protein kaynağı hem de zararlı börtü böcekten korunma sağlar. Böylece ilaçsız böcek mücadelesinin yanı sıra sağlıklı gıdaya da ulaşmış olursunuz.
Tavuklar meyve bahçelerine bırakıldığında da yüzeyde ve yüzeye yakın tüm böcek ve kurtları temizler. Tavuk dışkısı da tarlalar için en kaliteli doğal gübredir.
Peki evlerde, bahçelerde tavuk yetiştirilmesi kimlerin işine gelmez? En başta büyük tavuk çiflikleri olan sermaye sahiplerinin. Çünkü onlar size kendi tavuklarını satmak istiyorlar... Sonra o tavuk ve yumurtaları satan marketlerin. O zararlı böcekler için ilaç üreten firmaların, endüstriyel tavuk yemi üreten fabriklaların...Bunlar, ekonomik güçleri de yüksek olduğu için her türlü propaganda ve reklamı da yaparak hazır tavuğu organik tavuğun önüne geçiriyorlar.
Kendin yetiştirme marketten al. Böylece birileri zincirlemesine para kazansın. Siz de ne yaparsanız yapın!
Bu böyle devam etmeli mi?
Yoksa hemen tavuklar için kümes yeri mi düşünmeye başladınız?
Faruk Bilsin

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin