Akdeniz İnsanının Uzun Yaşama Sırrı Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları

Akdeniz İnsanının Uzun Yaşama Sırrı Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları
Akdeniz İnsanının Uzun Yaşama Sırrı Zeytin Yaprağı Çayının Faydaları Ahmet Doğru

Akdeniz insanının sağlığının bu meyveye bağlı olduğu da düşünülüyor. Zeytin toplama zamanının sonlarına yaklaştığımız bu dönemde zeytin yapraklarının atılmaması, kullanılması tavsiye ediliyor.

Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından doğal antibiyotik olarak tavsiye edilen ve Canan Karatay, Ahmet Maranki, Fatma Baysal Yusuf ve İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanlar tarafından da önerilen bu çayın faydalarını derleyerek tarifini sizler için paylaşıyoruz.

Zeytin yaprağı kan basıncını düşürücü etkileri ile en iyi biliniyor, ancak son çalışmalar yararlarının bunun ötesine geçtiğini ortaya koyuyor. Zeytin yaprağı; anti-inflamatuar ve antioksidan özellikler, ateroskleroz, diyabet, kanser, nörodejeneratif hastalıklar ve hatta artritle mücadelede de umut vermektedir. İşte Akdeniz insanının uzun yaşama sırrı olan zeytin yaprağı çayının 15 faydası

1- Bakterileri temizler Zeytin yaprağında bulunan antibakteriyel özellik sayesinde vücudumuzdaki bakterilerin temizlenmesi sağlanıyor.

2. Bağışıklık sistemini güçlendirir, Antiviral özelliği sayesinde virüslerle savaşarak bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor ve hastalıklara yakalanma riskimizi azaltabiliyor ya da iyileştirebiliyor

3. Mantar oluşumunu engeller Zeytin yaprağı çayı, vücudumuzda oluşan mantarların oluşumunu engellemede ve oluşan mantarları yok etmede etkili olabiliyor
4. Mideyi rahatlatır Sindirim sistemini düzenleyerek midemizi rahatlatabiliyor.

5. Kimyasallarla savaşaşır Antioksidan özelliği sayesinde vücudumuza giren kimyasal maddelerin yıkıcı etkileriyle savaşarak bağışıklık sistemimizi koruyor, hücre yenilenmesine de yardımcı olarak daha genç kalmamızı sağlıyor.

6. Vitamin deposudur, Tıpkı bazı sebze ve meyvelerde olduğu gibi tam bir vitamin ve mineral deposu. Vitaminin en güzel hali olabilir

7. Kan şekerini düzenler, İnsülin direncini arttırarak kan şekerini düzenliyor. Özellikle şeker hastalarının doğru tüketmesi halinde fayda sağlayabileceği söyleniyor fakat tüketiminizin mutlaka doktor kontrolünde olması gerekiyor.

8. Yüksek tansiyonu düşürür Zeytin yaprağı çayı tansiyon düşürücü özelliği saysinde yüksek tansiyonu düşürüyor. Ayrıca kalp hastalılarına karşı da mücadele veriyor.

9. Kemikleri güçlendirir, Kemik hücrelerinin oluşmasına yardımcı olarak kemik erimesi, romatizma gibi rahatsızlıkları tedavi edici olabiliyor.

10. Stresi azaltır; Zeytin yaprağı çayı stresin azalmasında etkili olabiliyor. Bence siz yine de rahatlatıcı egzersizlerinizden vazgeçmeyin ama bu çayı da tüketmeyi ihmal etmeyin.

11. Kötü kolesterolü düşürür; Kötü kolestrol seviyesini düşürerek daha sağlıklı bir bünye yaratabiliyor. Tabii nasıl olsa çay içiyorum diyip gelsin tereyağlar, ballar demiyoruz.

12. Vücuda enerji verir; Yorgunluğu önleyip doping etkisi yaratarak her ortamda depar atmanızı sağlıyor.

13. Yaraları hızlıca iyileştiri; Vücudunuzda oluşmuş yaralar mı var? Merak etmeyin zeytin yaprağı çayı onların da iyileşmesi için elinden geleni yapıyor.

14. Zayıflamaya yardımcı olur, Bazı uzmanlara göre zeytin yağrapı çayı rahatlatmanın yanında zayıflamaya da yardımcı oluyor.

15. Ateş düşürücü etsiki vardır. 19. yüzyılda ateş düşürücü olarak kullanılan zeytin yaprağı, sıtma hastalığının iyileştirilmesinde de kullanılıyor.

Fakat böyle rahatsızlıklarınız varsa mutlaka doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

Zeytin Yaprağı Çayı Tarifi: Porselen bir demliğe bir tutam kuru veya taze zeytin yaprağı koyduktan sonra üzerine kaynar su döküyoruz ve 10 dakika kadar demliyoruz. Günde 2-3 çay bardağı zeytin yaprağı çayını, isteğe bağlı limon sıkarak tüketiyoruz. İsteğe bağlı soğuk veya sıcak olarak içebilirsiniz.

Not: Hamilelerin, bebek emzirenlerin ve kronik rahatsızlığı olanların kullanmaması ya da doktor kontrolünde kullanması öneriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin