Son Rapor Bakanlık Tarafından Yayımlandı Tüm Liste Açıklandı! Hangi İller Cumartesi Hangi İller Pazar Sokağa Çıkabilecek?

Son Rapor Bakanlık Tarafından Yayımlandı Tüm Liste Açıklandı! Hangi İller Cumartesi Hangi İller Pazar Sokağa Çıkabilecek?
Son Rapor Bakanlık Tarafından Yayımlandı Tüm Liste Açıklandı! Hangi İller Cumartesi Hangi İller Pazar Sokağa Çıkabilecek? Menekşe Yalçın

Normalleşme süreci kapsamında yeni uygulamalar bu hafta sonu başlayacak. Vaka sayıları az olan şehirler haftasonu iki gün boyunca sokağa çıkabilecekler. Bunun dışında kalan şehirlerin durumu ve yasakların nasıl uygulanacağı haberimizde.
Yeni normalleşme süreci başladı. Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısından yeni yasaklara dair uygulama detayları açıklandı. Bu kapsamda vatandaşlar haftasonu sokağa çıkabilecekler. Ancak sokağa çıkma yasakları bundan sonraki dönemde illere göre olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahretin Koca tarafından sokağa çıkma yasağı  ile diğer tedbirlerin nasıl olacağı tek tek açıklandı.

HER İL İÇİN AYRI YASAK PLANI

Normalleşme sürecinin ilk döneminde iller mavi grup, sarı grup, turuncu grup, ve kırmızı grup olarak sınıflandırılacaklar. Mavi grup en düşük vaka sayısı ve en az riskli grubu temsil edecek. Sarı grup ise az riskli grupta iller için kullanılacak. Turuncu grup vaka sayısı ve oranı riskli olan şehirler için kırmızı grup vaka sayısı çok yüksek olup çok riskli şehirler için kullanılacak.


 
Ankara, İstanbul ve İzmir’de Cumartesi Pazar Nasıl Uygulanacak?

Alınan kararlara göre İstanbul ve İzmir riskli guplarda yer alıyor. Bu iki haftasonunda sadece bir gün sokağa çıkabilecekler. Bu düzenleme çerçevesinde İzmir ve İstanbul’da Cumartesi günü sokağa çıkmak serbest, Pazar günü ise yasak olacak. Ankara’da ise durum farklı. Sarı grupta yer alan başkent Cumartesi ve Pazar günü sokağa çıkabilecek.

 

Tüm İller için Genel Kurallar

Buna göre, Cuma akşamı tüm illerde sokağa çıkma yasağı saat 21.00’de başlayıp sabah 05.00’e kadar sürecek.

Cumartesi günü sabah 05.00 ve 21:00 arasında hiçbir ilde kısıtlama olmayacak.

Yüksek ve çok yüksek risk grubunda yer alan illerde ise sokağa çıkma yasağı cumartesi akşam 21.00’den pazar gününün tamamını kapsayarak pazartesi günü sabah 05.00’te sona erecek.

İL İL SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI TABLOSU


 
Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında ilan edilen kararlara göre illere göre uygulanacak düzenlemeler aşağıda yer alan tablolara göre olacak. Vatandaşlar kendi illerine ilişkin durumu bu tablolardan öğrenebilirler.

 

Hem Cumartesi Hem Pazar Sokağa Çıkmanın Serbest Olduğu Şehirler

Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Van, Uşak, Urfa, Şırnak, Siirt, Mardin, Muş, Iğdır, Hakkari, Diyarbakır. (Bu illerde en az riskli olan mavi grupta bulunan şehirler.
İki Gün Boyunca Sokağa Çıkabilecek Diğer Şehirler

Az riskli olup sarı grupta yer alan şehirler; İstanbul, İzmir, Antalya, Ardahan, Artvin, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Bilecik, Bolu, Düzce, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Niğde, Yalova, Zonguldak.
Sadece Cumartesi Sokağa Çıkabilecek Şehirler

Turuncu grupta yer alan riskli iller;  İstanbul, İzmir, Antalya, Ardahan, Artvin, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Muğla, Bilecik, Bolu, Düzce, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Niğde, Yalova, Zonguldak.
Cumartesi Sokağa Çıkabilecek

Çok Riskli Şehirler

Vaka sayısı oranının yüksek olduğu kırmızı grupta yer alan iller. Edirne, Balıkesir, Sakarya, Burdur, Adıyaman, Aksaray, Amasya, Edirne, Giresun, Gümüşhane, Konya, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon.

 

 

Kaynak: https://www.emlak365.com/gundem/son-rapor-yayimlandi-tum-liste-aciklandi-hangi-iller-cumartesi-hangi-iller-pazar-sokaga-cikabilecek-67433/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin