Bir tavuk kilisesi .. Evet doğru okudunuz

Bir tavuk kilisesi .. Evet doğru okudunuz
Bir tavuk kilisesi .. Evet doğru okudunuz Menekşe Yalçın


Bir tavuk kilisesi .. 
İşte Dünyanın En İlginç Tapınaklarından Biri: Chicken Church.  
Muhteşem Endonezya ormanlarının içinde, tavuğu andıran görünümü ve hikayesiyle dikkatleri üzerine çeken bir ibadethane olduğunu biliyor muydunuz? Evet, yanlış duymadınız. Bu yapı gerçekten de uzaktan bakıldığında bir tavuğa benziyor. Yerel halk arasında Gereja Ayam, yani “Tavuk Kilise” (İngilizce’de Chicken Church) olarak bilinse de bina aslında her dinin mensubuna açık. 90’lı yıllarda inşa edilen, ancak ekonomik nedenlerden dolayı 2000 yılında boşaltılan bu sevimli tapınağın hikayesi de görüntüsü kadar ilginç.
Ormandaki Gizemli Tapınak
Java adasında, ormanın ortasında tavuğa benzeyen bu ilginç bina, elbette dünyanın gözünden kaçmadı. İnternette, forumlarda hakkında ilginç yorumlar yapıldı, teoriler üretildi. Kimileri, ibadethanenin Hollandalı sömürgecilerin inşa ettiğini iddia ederken, bazıları da yapının lanetli olduğunu, Endenozeya kültüründeki vampir benzeri dişi iblisler tarafından ele geçirildiğini iddia ediyordu. Hiç kimse, sıradan bir insanın ormanın orta yerine bir ibadethane yapmak için bir servet dökebileceğine ihtimal vermiyordu.
Alamsjah’ın Rüyası
Oysa ki tapınak gerçekten de bir Endonezyalı olan Daniel Alamsjah tarafından inşa edilmişti. 1989’da gördüğü bir rüyada, Tanrı’nın kendisinden her dinden insanın kabul edileceği bir tapınak yapmasını istediğinde, Alamsjah önceleri bunun bir halüsinasyon olduğunu düşünüp rüyayı fazla ciddiye almadı. Ancak kısa süre sonra, rüyasında gördüğü tepenin aynısıyla tesadüf eseri gerçek hayatta da karşılaşınca, tapınağın inşası başladı. Alamsjah’ın bir mimarlık tecrübesi yoktu; buna rağmen projenin tasarımını kendisi yaptı ve pek çok zorluğun üstesinden gelmesi gerekti.
Güvercinden Tavuğa
Aslında Alamsjah’nın hayali, yapının bittiğinde bir güvercin gibi görünmesiydi, ancak tapınağın ünü tüm dünyaya “Tavuk Kilise” olarak yayıldı. Genellikle bir kilise olarak anılmasına ve Daniel Alamsjah’ın kendisinin de bir Hristiyan olmasına rağmen, Gereja Ayam, aslında bir kilise değil, her dinden insanın ibadetini gerçekleştirebileceği ya da meditasyon yapabileceği bir yer. En azından, böyle bir yer olması düşünülüyordu, ta ki 2000 yılında binanın yapımı durana kadar.
Rüyanın Sonu
2000 yılında, finansal sıkıntılar ve yerel halktan gelen tepkiler nedeniyle, Gereja Ayam’ın inşası durduruldu ve bina boşaltıldı. Ama Tavuk Kilise’nin hikayesi burada bitmedi. Bina bir süreliğine engelli çocuklar ya da uyuşturucu bağımlıları için bir rehabilitasyon merkezi, hatta bir akıl hastanesi olarak da kullanıldı. Tavuk Kilise, günümüzde pek çok turistin uğrak noktası. Ayrıca pek çok çift evlenmek ya da düğün fotoğraflarını çektirmek için bu ilginç mekanı tercih ediyor. Görmek isteyenler için Gereja Ayam haftanın her günü ziyarete açık.
.
Kaynak: Kültür ve Merak 
.

Bir tavuk kilisesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin