Toplantı Sona Erdi! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Konuşması, İlk Normalleşecek Şehirler

Toplantı Sona Erdi! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Konuşması, İlk Normalleşecek Şehirler
Toplantı Sona Erdi! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Konuşması, İlk Normalleşecek Şehirler Menekşe Yalçın

Bilim Kurulu Toplantısının hemen ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uygulanacak yeni kararlar hakkında açıklamalarda bulundu. Konuşmasında yerinde karar uygulamasına dair bilgi veren Bakan Koca'nın konuşmasının detayları haberimizde.
Salgında son durumun ele alındığı Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi. Bilim Kurulu Toplantısının hemen ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca alınan kararlara, bundan sonraki dönemde uygulanacak tedbirlere ilişkin bilgi verdi. Bakan Koca konuşmasında özellikle yerinde karar uygulamasının nasıl uygulanacağı hakkında bilgi verdi.

SAĞLIK BAKANI KOCA’DAN SALGIN SONRASI İLK AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahretti Koca yapmış olduğu konuşmasında, dünyanın salgın ile iyi bir mücadele vermediğini ifade etti. Her ülkenin kendi tedbilerini almaya çalıştığını, Türkiye’nin de elindeki imkanları en iyi şekilde kullandığını ifade eden Bakan Koca, salgından korunmanın tedaviden daha önemli olduğunu söyledi. Bakan Koca konuşmasının bu bölümünde ayrıca koronavirüs salgınının sosyal hayata etkileriyle mücadele noktasına odaklanılacağını bildirdi.

AŞILAMA ÇALIŞMALARI

Türkiye’de devam eden aşılama çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Koca, son durum hakkında bilgi verdi. Türkiye’de bu dönemde kadar 6.5 milyon birinci doz, 1.5 milyon ikinci doz olmak üzere 8 milyon doz aşı yapıldığını ifade eden Bakan Koca, Türkiye’nin aşılama konusunda en başarılı ülkelerden birisi olduğunu söyledi. Türkiye’nin daha önceden temin ettiği aşıya talebin arttığını ifade eden Bakan Koca, geçmiş dönemde atılan adımların önemine vurgu yaptı.


 


BEDAVA AŞI İDDİALARI

Bakan Koca konuşmasının aşı bölümüne ilişkin bölümünde son dönemlerde basında yer alan bedava aşı iddialarına değindi. Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gündemde getirilen bedava açı iddialarına ilişkin aşı sözleşmesine dair bilgi verdi. Aşı savaşının yapıldığı bu dönemde satış bilgilerinin ülkeler arasında ticari sır kalmasını gerektiğini ifade eden Bakan Koca, Türkiye’nin ödediği tutara değindi. Türkiye’nin aşıyı en ucuz alan ülkelerden biri olduğunu ifade eden Bakan Koca, bu iddiasının arkasında olduğunu söyledi.

YERİNDE KARAR UYGULAMASI NORMALLEŞECEK ŞEHİRLER

Milyonlarca vatandaş salgın ile ilgili yeni kararları merak ediyor. Özellikle normalleşme sürecinde yasakların kalkacağı illeri merak eden vatandaşlar için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca çok önemli açıklamalarda bulundu. Yerinde karar uygulamasına değinen Bakan Koca konuşmasında şu ifadeleri kullandı.

İşte O Açıklama

“Geçtiğimiz haftalarda iller düzeyinde yüz bin nüfusa düşen haftalık vaka sayılarını paylaşmaya başladık ve salgın yönetiminde yerinde karar dönemine geçeceğimizi duyurmuştuk. Bu verileri her hafta paylaşmaya devam edeceğiz. Belirttiğim parameterlere göre illerimizin risk düzeylerini düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak ilan edeceğiz. Alınan kabine kararlarını da kabine toplantısı sonrasında tensipleri halinde sayın Cumhurbaşkanımız açıklayacaklardır. Yerinde karar dönemiyle birlikte güvenlik güçlerimiz denetimleri artıracak.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin