Doğan Cüceloğlu'nun cenazesinde ağabeyi kahreden o detayı ilk kez açıkladı.

Doğan Cüceloğlu'nun cenazesinde ağabeyi kahreden o detayı ilk kez açıkladı.
Doğan Cüceloğlu'nun cenazesinde ağabeyi kahreden o detayı ilk kez açıkladı. Menekşe Yalçın

Hayatını kaybeden psikolog ve yazar Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu, son yolculuğuna uğurlandı. Cenazede konuşan ağabeyi Şahin Cüceloğlu, doktorların "dinlenin" tavsiyesine rağmen usta yazarın, "Türk halkına hizmet etmeye devam edeceğim" dediğini anlattı.
Geçen salı günü Beşiktaş’taki evinde düşerek hayatını kaybeden 83 yaşındaki Cüceloğlu için Levent Afet Yolal Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Cenazeye Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve çok sayıda seveni katıldı.

Cenazede Cüceloğlu’nun eşi Yıldız Cüceloğlu abisi Şahin Cüceloğlu taziyeleri kabul etti. Yıldız Cüceloğlu’nun eşinin tabutu başında gözyaşı döktüğü görüldü. Cüceloğlu’nun ilk eşinden olan çocukları Ayşen, Elif ve Timur Cüceloğlu’nun cenazeye katılamadıkları öğrenildi.

Cenaze namazının kılınmasının ardından Cüceloğlu’nun tabutu omuzlara alınarak cenaze aracına taşındı. Cüceloğlu’nun cenazesi toprağa verilmek üzere Aşiyan Mezarlığı’na götürüldü.

TÜRK HALKINA HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİM”

Cenazede konuşan usta yazarın abisi Şahin Cüceloğlu, “Doğan Bey 6 ay önce kalp rahatsızlığı geçirdi. Kalp damarının biri yüzde 90, diğerleri yüzde 60-70 tıkalıydı. Stent takıldı. Doktorlar şunu tavsiye etti; ‘Sen artık bu faal yaşamını bırak bir köşeye çekil. Sakin bir hayat yaşa.’ O bana dedi ki ‘Ben Türk halkına hizmet etmeyi seviyorum ve bunu yaparken mutluluk duyuyorum, içimde bir huzur oluyor. Varsın ömrüm kısa olsun ama Türk halkına hizmet etmeye devam edeceğim. Uzun mutsuz bir yaşam değil, kısa yararlı bir yaşam tercih ediyorum’ dedi. Mutlu yaşadı, mutlu şekilde öldü. Kitap yazmaya, konferanslara devam etti, televizyon programlarına çıktı, okullarda sohbet etmeye devam etti” ifadelerini kullandı.

“BİR HAFTA ÖNCE DOĞUM GÜNÜYDÜ”

Cüceloğlu’nun yengesi Şenol Cüceloğlu ise, “Çok güçlü bir sevgi bağımız vardı. Oğlumuza da onun adını verdik. Oğlum da Doğan Cüceloğlu. Ben onu 56 senedir tanıyorum. Bir gün kırmadık birbirimizi. Bütün insanlığa sevgisini verdi. Ona hep destek oldum. Bir hafta önce doğum günüydü. Konuştuk. Kendini dinç hissediyordu. Bazı hastalıklar atlattı ama bir hafta önce çok sağlıklı mutlu olduğunu söyledi” dedi.

Cenaze törenine katılan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, “Özellikle daha iyi nasıl insan olabiliriz sorusu üzerine Amerika’da ve Türkiye’de çalışmalar yapmış, onlarca makaleye kitaba imza atmış konuşma ve seminerleri ile insanlarımızın ruh dünyasına gönlüne hitap edebilmiş kıymetli bir bilim insanıydı. Her zaman dünyaya açık ama yerli ve mili bir insandı. İnşallah fikirleri yaşamaya devam edecek. Cumhurbaşkanımızın taziye dileklerini ailesine ilettim. Allah mekanını cennet eylesin” diye konuştu.

Cenaze törenine katılan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün son yolculuğuna uğurladığımız Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu Hocamız, gönül iklimimizde unutulmayacak bir mihmandardı. Kendisine bir kez daha Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum” mesajını yazdı.
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise, “Öğrencilik dönemimizden itibaren bize öncülük yapan, eğitim alanında psikoloji alanında yetişmemizde büyük katkısı olan büyüğümüz. Nadir bir şahsiyet olarak insanları kalbi ile görebilen şahsiyet. Daha önce kalp rahatsızlığı geçirmesine rağmen, doktorların sakin bir hayat tavsiyesine rağmen kendisi ‘bu millete hizmetten asla geri durmayacağım’ diyerek buradaki gücünü öncülüğünü gösterdi. Bize bin yıllık bir irfandan süzülen bir ayna tuttu. O aynada kendimizi görebilmemiz için anne, baba, çocuklar, öğretmenler olarak ‘işte burası şu taraf’ diyerek yön gösteren, çalışmalarında her şeyin iyi tarafını gören, karamsarlığı reddeden, insanlara umut aşılamayı somut olarak ortaya koyabilen çok özel bir kişilikti. Kendisinin hatırasını yaşatmak bizim ödevimizdir. Allah rahmet eylesin” dedi. (İHA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin