Anne babalar dikkat! Çocuklarda kansere sebep oluyor

Anne babalar dikkat! Çocuklarda kansere sebep oluyor
Anne babalar dikkat! Çocuklarda kansere sebep oluyor Menekşe Yalçın

Anne babalar dikkat! Çocuklarda kansere sebep oluyor Yapılan araştırmalar; elektromanyetik dalgaların çocuk ve gençlerde kansere yakalanma ihtimalini arttırıyor. Bundan kaynaklı olarak da cep telefonu kullanımlarının kısıtlanması gerektiği aktarıldı. 15 Şubat Uluslararası Çocukluk Çağı Kanseri Günü için Sağlık Bakanlığı tarafından alınan bilgilere göre her yıl dünyada 400 binden fazla çocuk ve 20 yaş altındaki gençler kansere yakalanıyor. Tüm detaylar için devam edinizi

Kanser teşhisinin konulmasıyla birlikte çocukların hayatta kalma oranları bölgelere göre değişmekte. Bu oran geliri yüksek olan ülkelerde yüzde 80 iken dolaylarındayken, orta ve düşük gelirli ülkelerde yüzde 20’ye kadar inmekte. Dünya geneline bakıldığı takdirde ise kansere yakalanan çocuklara ilişkin olarak üçte bir oranın lösemi teşhisi konulmakta. Lösemi, Türkiye’de görülen çocukluk çağı kanserleri arasında ilk sırada yer almakta.

Bu hastalığı, beyin ve merkezi sinir sistemi tümörleri, lenfomalar ve tiroid kanseri takip etmekte. Uzmanlar ise iyonlaştırıcı radyasyonun, çocukluk çağında kanserleri için kesin risk faktörü olduğunu belirtiyor. İyonlaştırıcı radyasyonun, lösemi ve tiroid kanseri riskinin arttırdığını gösteren çalışmalarda bulunmakta. Diğer önemli risk faktörleri arasında genetik faktörler epstein – barr, Hepatit B ve HIV gibi bazı farklı virüslerin maruz kalınması da bulunmakta.

Kansererojen’in Kaynağı Çocukluk çağı lösemisi konusunda elde edilen verilere bakıldığında cep telefonlarından yayılan elektromanyetik dalgalar, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından ‘muhtemel kansorejen’ olarak değerlendirmekte. Cep telefonlarının sağlığı etkileri üzerinden sürdürülen çalışmalar, büyüme ve gelişmeleri devam ettiği için de çocuklar ve gençlerin radyo frekanslı elektromanyetik alanlara daha hassas olduğunu göstermekte.

Yaşamlarının hemen hemen büyük bir kısmında çok daha fazla frekanslı elektromanyetik alana maruz kalacaklarından kaynaklı genç ve çocukların telefonlarıyla olan ilişkilerinin kısıtlanması önerilmekte. Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor Bunların yanı sıra çocukluk çağı kanserlerinin de erken tespiti, hayat kurtarıyor. Erken teşhiste hastalığın sebep olacağı sorunların ve yoğun tedavi gereksinimin daha az olmasına yardımcı olmakta. Çocukluk çağı kanserlerinin belirtileri de genellikle yaygın hastalıkların sebep olduğu semtoplara benzemesinden kaynaklı ayırt edilememekte. Ebeveynlerin, çocuklarındaki geçmeyen ve olağan dışı rahatsızlıkların varlığında sağlık kuruluşlarına müracaat etmeleri gerekmekte. Genel olarak belirtiler şu şekilde: Kansızlık Çeşitli Kanamalar Ciltte sık sık morluklar Kanamanın güçlükle durdurulması Sebepsiz ani kilo kaybı Lenf düğümlerin şişlik Eklemde ağrılar Temel olarak belirtiler bu şekilde olsa da doktor muyanesinde geçmesi şart. Uzman doktorların gerekli işlemleri uygulamasının ardından nihai teşhis koyulmakta. Ebeveynlerin kendi kararları alması ve teşhis koyması son derece hatalı.

Alıntı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin