3 Farklı Mutasyon 23 İlimize Sıçradı

3 Farklı Mutasyon 23 İlimize Sıçradı
3 Farklı Mutasyon 23 İlimize Sıçradı Menekşe Yalçın

Türkiye’de 3 çeşit mutasyonlu virüs 23 şehirde 200 kişide görüldü. İngiltere’de vaka sayısını hızla arttıran ve koca ülkenin bir anda kapanmasına yol açan m*-tasyonlu v*-rüse Türkiye’de 23 şehirde, yaklaşık 200 kişide rastlandı. Güney Afrika ile Brezilya varyantına ise 3 kişide rastlanmış durumda. DSÖ verilerine göre, İngiltere’de ortaya çıkan mutasyon varyant biz V1 diyoruz- şu en temel kadar 70, Güney Afrika kaynaklı olan biz V2 diyoruz 31 ülkeye yayıldı.

Hürriyet’ten Fulya Soybaş imzalı habere göre, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, esasında virüsün daha fazla mutasyonu olduğunu ancak kaygı yaratanın V1, V2, V3 olarak 3 adet olduğunu belirtiyor. En tehlikelisi ise en hızlı yayılan İngiltere kaynaklı V1 varyantı. Neden? Bulaşıcılık hızı en az % 40-70 daha yüksek. Yeterince kontrol altına alınamazsa, bahar aylarında V1’in bütün Avrupa ve Kuzey ABD’da baskın hale gelmesinden endişe ediliyor

İnsan hücrelerine daha kolay tutunabildiği öngörülüyor. 60 yaş üzeri kişilerde % 30-40 daha öldürücü olduğundan şüpheleniliyor. Aşılara karşı dirençli hale gelebileceğinden endişe ediliyor. Prof. Dr. Yavuz, önlemleri değiştirmemiş olsak bile vakalarda artışa yol açabilecek bir türle karşı karşıya olduklarını belirterek, şöyle devam ediyor: Türkiye’de yaygın bir sekans en temellizi yapılmıyor ama yapılanlar arasında en fazla bulunan versiyon V1. Son günlerde v-aka sayısında yaşen temeln bir miktar artış var.

Eğer artış buna bağlı ise önümüzdeki aylarda sayıların yükselmesinden endişeliyiz. Tetikte olunması gerekli olan bir süreç! Aşı çalışmaları hızlandırılmalı. Var olan tedbirlerin sürmesi şart. V-aka sayıları artmaya devam ederse tedbirlerin de arttırılması kaçınılmaz olur. Gevşeme planları kısa süreli veya lokal olarak yapılmalı. ‘Köy okulları açılacak’ dendi örneğin ama lokal verilere göre değerlendirilip, öyle açılacak. Bunlar önemli ayrıntılar.

Ayrıca diğer varyantların da detaylı izlenmesi gerekmektedir. Bu üç varyantın içerisinde bağışıklık açısından en büyük sıkıntı Güney Afrika ve Brezilya varyantları. İçerisinde özel bir ami-noasit değişikliği var ki bu a-şıların oluşturacağı bağışıklıktan daha az etkilenme, yani kaçabilme ihtimali olduğunu gösteriyor. Hastalığın şiddetinin nasıl olduğu konusunda ise net bilgi yok. Fakat gelen haberler şi-ddetinin bir hayli yüksek olduğu biçiminde. Yani önümüzdeki süreçte hastaneye, y-oğun bakıma ihtiyaç duyma oranları artabilir. Dikkatli olmak zorundayız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin