Sokağa çıkma yasağına ilişkin flaş açıklama geldi!

Sokağa çıkma yasağına ilişkin flaş açıklama geldi!
Sokağa çıkma yasağına ilişkin flaş açıklama geldi! Menekşe Yalçın

Türkiye bir süredir koronavirüs salgını sebebiyle sokağa çıkma kısıtlamalarıyla birlikte yaşıyor. Son dönemlerde vaka sayılarının artması ve 17 ilde mutant koronavirüsün görülmesinden sonra sokağa çıkma yasağına ilişkin flaş açıklama yapıldı.
Konuyla ilgili herkesi tedirgin eden açıklama Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'dan geldi.

Uzman isim, yaptığı açıklamasında kısıtlamalarla ilgili değerlendirmelerin ancak 15 Mart tarihinden sonra olabileceğinin altını çizdi.

VAKA SAYILARI YÜZDE 30 ORANINDA ARTTI

İlhan, açıklamasında mutasyonlu koronavirüsün bulaşıcılığının yüksel olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Ocak ayı başında İngiltere’deki bilim insanları ile konuştuğumuzda ya da oranın Sağlık Bakanı’nın açıklamalarına baktığımızda bulaş ihtimalinin yüksek olduğunu, öldürücülüğün yüksek olmadığını söylemişlerdi. Şu an diyorlar ki ‘evet bulaştırıcılık fazla; ama vefatlarda da yüzde 30’a yakın artış söz konusu olabilir, yani öldürücülüğü de artabilir’. Eğer böyle olursa çok daha dikkatli olmamız gerekiyor. Mutant virüsün ülkemizde olduğunu biliyoruz. Hatta bir hesap yapmak gerekirse, yüzde 30 artış olduğunu söyleyebiliriz; çünkü vaka sayılarımız 5 binden 7 binli rakamlara çıktı. Burada hem mutant virüs etkili olmuş olabilir hem de vatandaşların hafta sonu bir araya gelmesi, aşının başlamasıyla beraber rehavete kapılması, maske ve fiziksel mesafeye önem vermemesi etkili olmuş olabilir. Bu durum daha net bilinmediği için yapılacak tek şey korunmaya dikkat etmektir. Bilim Kurulu’nda Türkiye’deki tüm virüsün izlendiği gibi mutasyonlu virüsün de detaylı izlenmesi yapılıyor. Acaba ‘İngiltereden mi yoksa Güney Afrikadan mı geldi diye bununla ilgili bir detaylandırma yapılıyor. Ayrıca olası tedavi değişimleri söz konusu olursa bunun da değerlendirilmesi yapılıyor"15 MART'TAN SONRA KONUŞABİLİRİZ"

Kısıtlamaların kaldırılması için en azından büyüklerin ve sağlık çalışanlarının 2. doz aşı olması gerektiğini ifade eden Dr. İlhan, "En azından en çok risk altında olan büyüklerimizin ikinci doz aşısını olmasını, sağlık çalışanlarımızın ikinci doz aşısının tamamlanmasını bekleyip ondan sonra belki kısıtlamaların yavaş yavaş azaltılmasını konuşmak daha doğru olacaktır. 15 Mart’tan sonra kısıtlamaları tekrar konuşabiliriz" dedi.

"ARTIŞ SALI VE ÇARŞAMBA GÜNLERİ OLUYOR"

Son dönemlerde meydana gelen vaka artışının özellikle yılbaşından sonra meydana geldiğinin altnı çizen İlhan, uyarılarını, "Vatandaşların bir araya geldiği zamanın akabinde, hafta sonunun peşi sıra, örneğin salı, çarşamba günleri vaka sayısında artış oluyor. Vatandaşların seyahat etmemesi, olabildiğince, zorunluluk dışında evlerinde kalması ve çekirdek aileleriyle zaman geçirmesi, hafta sonu kısıtlamalarına uyması en doğru yaklaşım. Aşının en iyi antikor oluşturduğu süre iki aya yakın. Aşının bulaşı engellemekten öte, hasta olursak ağır hastalıktan bizi koruyacağını, koronavirüs hastalığını hafif geçirmemizi sağlayacağını bilmemiz gerekiyor. Bu nedenle aşı da olsak yine önlemlere dikkat etmemiz gerekiyor" şeklinde sıraladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin