Cep telefonlarındaki büyük tehlike ortaya çıktı. Herkes eve gelince bunu yapıyor

Cep telefonlarındaki büyük tehlike ortaya çıktı. Herkes eve gelince bunu yapıyor
Cep telefonlarındaki büyük tehlike ortaya çıktı. Herkes eve gelince bunu yapıyor   Menekşe Yalçın

Yeni tip korona virüs sürecinde kullanımı en fazla artan cep telefonlarının temizliği için kullanılan dezenfekte ve kolonyalar arızalara neden oluyor. Günde 5-10 tane arızaları telefon geldiğini ifade eden Cep telefonu tamircisi Ahmet Özel, “Cihazların üzerine dezenfektan ve kolonya döktüğümüz zaman sıvı temasına neden olur. Dezenfektan ile arkasını ve kenarlarını silmemiz yeterli" diye konuştu.
 
DHA'da yer alan habere göre, korona virüs salgını sürecinde insanların temizliğe hassasiyeti biraz daha arttı. Ancak bu hassasiyet bazı sorunları da beraberinde getirdi. Cep telefonu ve tabletlere uygulanan yanlış dezenfekte yöntemleri de bir çok arızaya neden oldu.Cep telefonu tamircisi olan Ahmet Özel, sıvı teması ve fazla şarj edilmesinden kaynaklanan şarj soketi arızalarında son günler büyük artış olduğunu ifade etti.
"KOLONYA VE DEZENFEKTAN TELEFONU BOZUYOR"Cep telefonu ve tabletlerin üzerine kolonya ve dezenfektan dökülmesinin cihazlara büyük zarar verdiğini ifade eden Özel, “Telefon ve tabletlerin üzerine dezenfektan ve kolonyayı kesinlikle dökmememiz gerekiyor. Cihazların üzerine dezenfektan ve kolonya döktüğümüz zaman sıvı temasına neden olur. Dezenfektanı bir peçeteye döküp, arkasını ve kenarlarını silmemiz yeterli olur. Günde 5-10 adet sıvı temaslı arıza yapmış cep telefonu ve tablet geliyor. Ya üzerine kolonya dökmüş ya da dezenfektan sıkmış. Dezenfektanı doğrudan telefonun üzerine döktüğünde o sıvı telefonun içine her türlü girer" diye konuştu.
   "ARKASINI VE KENARINI SİLİN"Yapılacak temizliğin nasıl olması gerektiğine değinen Özel, “Üzerine hiçbir şey dökmeyin. Dezenfektanı bir peçeteye döküp, arkasını ve kenarlarını silmemiz yeterli. Dezenfektan içerisinde madde alkol bazlı olduğu için telefonun içine girdiğinde ekrana zarar veriyor. Aynı zamanda bataryasını da bozuyor. Sıvı teması nedeniyle arızalanan cep telefonu ya da tabletlerin tamiri için 500 lira ile 3 bin lira arasında masraf çıkabiliyor. Kısıtlamalar nedeniyle evlerinde uzun zaman geçiriyor. Evde kaldıkları süre uzun olunca cep telefonu ve tabletleri ile çok fazla vakit geçiriyorlar. EBA'dan dolayı telefonlar çocukların elinde. Çok kullanımdan dolayı şarj soketini kıran çok oluyor" dedi. 
DHA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Takdir Teşekkür Alana Karne Hediyesi Var, Devlet DESTEĞİ! Öğrencilere 5.104 TL Para Ödülü Verilecek!
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin
Kimya mühendisi eski müsteşardan önemli uyarı! Bu şekilde sakın tüketmeyin