BİLGİ HER ŞEYDİR

Koronavirüse karşı etkili ancak bir çay kaşığından fazlası öldürüyor!

Koronavirüse karşı etkili ancak bir çay kaşığından fazlası öldürüyor!
Koronavirüse karşı etkili ancak bir çay kaşığından fazlası öldürüyor! Menekşe Yalçın
Advert

Koronavirüse karşı uzmanlar sürekli olarak bağışıklığın güçlendirilmesi gerektiğini ifade ediyor. Özellikle son dönemlerde Karadeniz'de bal tüketimi artmış durumda. Ancak uzmanlar delibal'a karşı önemli bir uyarıda bulundu.

 
Koronavirüs salgını sebebiyle kullanımının arttığı deli bal'ın ölçüsüz kullanılması durumunda zehirlenme ve hatta ölümcül etkisinin olabileceğini belirten uzmanlar, uyarılarını peş peşe sıraladı.

1 ÇAY KAŞIĞI YETERLİ

Son dönemlerde özellikle kış mevsiminin de kendini hissettirmesiyle birlikte bal tüketiminde ciddi bir artış meydana geldi. Ancak orman güllü bitkisinden elde edilen deli bal'ın gün içerisinde en fazla 1 çay kaşığı olarak tüketilmesi gerektiği belirti. Fazla tüketiminin zehirlenme ve hatta ölüme bile neden olabileceğini belirten uzmanlar, bu balın hangi durumlara iyi geldiğini de açıkladı.


 BU RAHATSIZLIKLARA KARŞI ETKİLİ

Deli bal, özellikle halsizlik, balgam, boğaz yanması, mide rahatsızlıkları, astım, soğuk altınlığı ve gastirt ve hatta mide rahatsızlıkları gibi pek çok alanda kullanılabileceği ifade ediliyor. Ancak gün içerisinde en fazla 1 çay kaşığı şeklinde tüketilmesi gerektiğinin de her fırsatta altı çiziliyor.

KİLOSUNUN FİYATI DUDAK UÇUKLATIYOR

Karadeniz'de son dönemlerde fazlaca tercih edilen deli Bal'ın kilosunun fiyatı herkesi şaşırttı. Bir kilosunun 180 ila 250 TL arasında alıcı bulduğu deli bal'a ilişkin Prof. Dr. Süleyman Türedi önemli bir açıklama yaptı.


 ÇOK DEĞERLİ BİR ÜRÜN

Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Türedi, yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Karadeniz Bölgesi hem ülkemiz için hem dünya için çok önemli bir bal üretim merkezi. Çok kaliteli ballar var; başta Anzer olmak üzere, bal, bölgemizde çok değerli bir ürün.

Üstüne basarak söylememiz lazım ki Doğu Karadeniz'de veya Karadeniz Bölgesi'nde üretilen bütün ballar zehirli değil ve bütün ballar ‘Deli bal’ değildir. ‘Deli bal’ dediğimiz bal özellikli bir bal; kendine özgü bir bal, içinde bulundurmuş olduğu bazı kimyasal bileşiklerden dolayı çeşitli bitki özlerinden elde edilen kimyasal bazı bileşiklerden dolayı bu ismi almış"


FAZLA KULLANIMINDA CİDDİ RİSKLER ORTAYA ÇIKIYOR

Uzman isim, açıklamasının devamında ise "Alınan miktara göre değişkenlik göstermekle beraber, kalbin durması, insanın hayatını kaybetmesine kadar götürebiliyor. Erken dönemde tedavi edilirse nispeten kolay sayılabilir ama bazen ilaç tedavisine yanıt vermeyen işte kalbe pil takmaya kadar gidebilecek daha komplike tedavilere gerek gösterebiliyor"  ifadesini kullandı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fotoğrafa iyi bakın gördüğünüz şey kişiliğinizi yansıtıyor
Fotoğrafa iyi bakın gördüğünüz şey kişiliğinizi yansıtıyor
Doğalgazı Yakmayanlar Yandı: Doğalgazını Yakmayanlara Ceza Geliyor
Doğalgazı Yakmayanlar Yandı: Doğalgazını Yakmayanlara Ceza Geliyor