Advert

Koronavirüse hastaları bunu yaptığında hemen rahatlıyor!

Koronavirüse hastaları bunu yaptığında hemen rahatlıyor!
Koronavirüse hastaları bunu yaptığında hemen rahatlıyor! Menekşe Yalçın

Koronavirüs salgın hayatımıza girdiğinden beri her geçen gün bu salgın ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Koronavirüse yakalananlarla ilgili bir açıklamaya yapıldı. Yapılan açıklamada virüslü hastaların yapması gerekenler belirtildi.
Yapılan açıklamada uzun telefon görüşmeleri yapan kişilerin öksürük krizine girdikleri ifade edilerek, korona hastalarının telefonla görüşmeyi bıraktıklarında 2-3 gün içerisinde rahatladığı belirtildi. Detaylar haberimizde

GÖZLEMLEME FIRSATI OLDU

İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Mustafa Çetin yaptığı açıklamasında Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde yoğun bakım servisinde yata hastaları monitörler aracılığı ile gözlemleme fırsatı bulduklarını ifade etti.

3 AYDIR GÖZLEM YAPIYORLAR


 
3 aydır yaptıkları gözlemlerde hastaların iyileşme süreçlerini hızlandıracak tespitlere ulaştıklarını söyleyen Çetin, şu açıklamayı kaydetti:

"Hasta takiplerinde cep telefonu kullanımıyla ilgili şahit olduğumuz durumlar var. Hasta çok zor nefes alıyor olmasına rağmen 'birileriyle konuşayım, son sözlerimi söyleyeyim' düşüncesiyle ya da yakınları sağlık durumu hakkında bilgi almak için aradığında çok fazla telefonla konuşuyor. Bu durumun, hastanın sağlık durumunun daha kötü seyretmesine, oksijen ihtiyaçlarının daha çok artmasına neden olduğunu gözlemledik. Hastaların özellikle akciğer kapasiteleri düştüğü için tedavi sürecinde minimum hareket etmelerini istiyoruz. Bu süreçte telefonla konuşmak hastaya fayda sağlamıyor"

 

"2-3 GÜN İÇİNDE HASTAMIZ RAHATLADI"

Hastaların yaptıkları telefon görüşmelerinin öksürüğü tetiklediğini ifade eden uzman isim bu şekilde bir kısır döngüye girdiklerini ifade ederek, "Bu şekilde hasta kısır döngüye giriyor. Hasta iyileşemiyor, oksijen oranı düşüyor, iyiye gidebilecekken öksürük krizine giren hastalarımız oluyor. 60 yaşlarında bir teyzemizin uzun süre öksürük krizleriyle mücadele ettik. Artık tedavide yeşil reçeteyle alınan ilaç kullanımı aşamasına geldik, yine de öksürüğü kesilmiyor. Sonradan anladık ki eşi her gün 4-5 kez cep telefonuyla arayıp teyzemizden sağlık durumunu soruyormuş. Hem telefonda ağlıyorlar, üzülüyorlar, hem de konuştukça öksürüğü tetikleniyor. Oksijenden ayırmakta çok zorlandığımız hastayı detaylı sorguladıktan sonra konuşma süresinin uzun olduğunu fark ettik ve bunu kestik. 2-3 gün içinde hastamız rahatladı" açıklamasını yaptı.

AA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sigara ve alkol fiyatlarına dev zam geliyor
Sigara ve alkol fiyatlarına dev zam geliyor
Şekerbank 170 metrekare evi 13 bin TL peşinat ve 2.037 TL taksitle satıyor!
Şekerbank 170 metrekare evi 13 bin TL peşinat ve 2.037 TL taksitle satıyor!