Mutasyonlu koronavirüsün 2 belirtisi açıklandı!

Mutasyonlu koronavirüsün 2 belirtisi açıklandı!
Mutasyonlu koronavirüsün 2 belirtisi açıklandı! Menekşe Yalçın

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınına ilişkin geçtiğimiz günlerde mutasyona uğramış koronavirüs salgını ortaya çıktı. Yeni virüsün 2 gerçek belirtisi açıklandı. Konuyla ilgili açıklama Prof. Dr. Necmi İlhan'dan açıklama geldi.
Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan yaptığı açıklamasında mutasyona uğramış koronavirüs ile ilgili son bilgileri verdi.

Prof. Dr. İlhan, yaptığı açıklamasında mutasyona uğramış koronavirüsle ilgili, "Yaklaşık 3 hafta önce İngiltere'de korona virüsün daha hızlı bulaşan bir türünün bulunduğu ifade edildi. Bu süreçte girişte bizim hemen sınırları kapatmamız çok doğru bir yaklaşım oldu. Tüm yurt dışından gelenlere PCR testi yapmak, izolasyon, karantina koşullarını gerçekleştirmek en iyi çare gibi görünüyor" ifadesini kullandı.


 
"BULAŞICILIK FAZLA AMA ÖLDÜRÜCÜ HIZI AZ"

Yeni tip koronavirüsün bulaşıcılığının daha fazla olduğunu belirten İlhan, şu açıklamayı yaptı:

"İngiltere'deki virüsün bulaştırıcılığının çok fazla olduğu; ama öldürücü hızının daha az olduğu yönünde hesaplamalar söz konusu. Korona virüs başladığında İngiltere'de korona virüs görünen kişilerde öldürücülük ortalama yüzde 2,3 civarındayken salgının çok yoğun olduğu zamanda yüzde 3'e kadar çıktı; ama şimdi 1,3 civarında.Bu bize şunu gösteriyor; korona virüsün önceki tiplerinde olduğu gibi acaba mutasyon ile kaybolma yönünde bir eğilim mi sağlayacak, bunu bize düşündürüyor açıkçası. Ama bunun için şu an bir kanıt söz konusu değil. Ama rakamlar gösteriyor ki yeni virüsün bulaştığı kişilerde İngiltere özelinde öldürücülük daha az"


 
MUTASYONLU KORONAVİRÜSÜN 2 BELİRTİSİ

Mutasyonlu koronavirüsün en temel belirtilerinin öksürük ve solunum sıkıntısı olduğunu ifade eden Dr. İlhan, sözlerini, " Kısıtlamalara uymak gerekiyor, vatandaşlarımız şunu düşünmeli; eğer yüzde 70 bulaştırıcılık fazlaysa en az benim iki kat önlem almam gerekiyor. İngiltere'den gelen 15 hastanın tedavisinin devam ettiğini biliyoruz, yakınları da karantinada. İngiltere'deki meslektaşlarımız, öksürük ve solunum semptomlarının daha fazla olduğunu söylüyorlar. Burada da muhtemelen öyledir"  şeklinde sonlandırdı.

Kamupersoneli.net
 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fotoğrafa iyi bakın gördüğünüz şey kişiliğinizi yansıtıyor
Fotoğrafa iyi bakın gördüğünüz şey kişiliğinizi yansıtıyor
Doğalgazı Yakmayanlar Yandı: Doğalgazını Yakmayanlara Ceza Geliyor
Doğalgazı Yakmayanlar Yandı: Doğalgazını Yakmayanlara Ceza Geliyor