Korona aşısı olacak olmayacak herkes dikkat! Tehlikesi çok daha büyük!

Korona aşısı olacak olmayacak herkes dikkat! Tehlikesi çok daha büyük!
Korona aşısı olacak olmayacak herkes dikkat! Tehlikesi çok daha büyük! Menekşe Yalçın

Koronavirüs aşısı olmayı düşünen ve düşünmeyenleri yakından ilgilendiren koronavirüs aşısı hakkında Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü açıklama yaptı. Özlü yaptığı açıklamada, "Aşı olmamanın tehlikesi çok daha büyük" dedi.
Koronavirüs aşısının riskleri neler? Koronavirüs aşısı yan etkileri var mı? sorularının cevapları merak edilirken Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü koronavirüs aşısı hakkında açıklama yaptı.

KORONAVİRÜS AŞISI HAKKINDA FLAŞ AÇIKLAMA

"Bizim satın alacağımız aşı için konuşuyorum, bunlar bizi rahatlatacaktır." diyen Bilim Kurulu Üyesi Özlü, "Önce sağlık çalışanları olarak bizler aşı olacağız. Bunu çevremizdeki insanlar görünce kanaat getireceklerdir. Aşıdan zarar görme olasılığı elbette vardır. Her aşıda bu vardır. Şu anda ruhsatlı olan, yıllardır kullanılmakta olan aşılardan bile bazen beklenmedik, öngörülmedik sorunlar olabilir ama bunlar milyonda bir veya on milyonda bir gibi çok düşük bir ihtimal. Böyle düşük bir ihtimalden korkup Covid-19 tehlikesini görmezden gelmek makul değil" dedi.


 KORONAVİRÜS AŞISI RİSKİ NELER?

Koronavirüs aşısı riskleri hakkında da açıklama yapan Özlü, "Şu anda Türkiye’de her gün bu hastalıktan dolayı 250 kişi ölüyor. Aşılamadığınız zaman bu ölümler devam edecek. Bunu yok saymak, önlememek, elinizde güç olduğu halde kullanmamak, bu ölümleri durdurmamanın da bir vebali var. Aşı olmanın riski çok düşük ama aşı olmamanın tehlikesi çok daha büyük." dedi.

AŞI OLMAMAK GÜVENLİ DEĞİL

Öte yandan Özlü, "Aşı olmamak güvenli değil. Ben aşıların güvenli olduğuna inanıyorum. Bu bizim alacağımız aşıyla ilgili değil, diğer aşılar da dahil olmak üzere on binlerce insana Covid-19 aşıları uygulandı ve hiçbirinde ciddi bir yan etki görülmedi. Bu kadar çok sayıda kişide ciddi, sık görülen bir yan etki olsaydı ortaya çıkardı. Bundan sonra çıkabilir mi derseniz, çıkabilir ama bu çok nadir bir yan etki olacaktır. Bunu göze almak lazım. Bunu göze alamazsanız hayatta bir şey yapamazsınız. Uçağa binemezsiniz, çünkü uçağın düşme ihtimali var. Arabaya binemezsiniz, çünkü yolda kaza yapma ihtimaliniz var. Aspirin içemezsiniz, çünkü aspirin içtiğiniz zaman kanatıp ölme ihtimaliniz var. Hayatta riski olmayan hiçbir iş yok. Bazı riskleri göze almamız gerekir. Aşıyla ilgili riskler çok düşük olduğu için göze alınabilecek risklerdir ama şu anda hastalığa yakalanma ve ölme riski çok daha büyük." ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğalgaza Büyük Zam Geldi
Doğalgaza Büyük Zam Geldi
Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri neler?
Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri neler?