Mutasyona uğramış koronavirüs Türkiye'de görüldü mü? Açıklama Yapıldı

Mutasyona uğramış koronavirüs Türkiye'de görüldü mü? Açıklama Yapıldı
Mutasyona uğramış koronavirüs Türkiye'de görüldü mü? Açıklama Yapıldı Menekşe Yalçın

Tüm dünyanın mücadele içerisinde olduğu koronavirüs daha bitmemişken, şimdi de koronavirüsün mutasyona uğramış yüzde 70 daha bulaşıcı olduğu hali ortaya çıktı. Dün yapılan açıklama sonrasında yeni virüsün ülkemizde görülüp görülmediği merak ediliyor.
Mutasyona uğramış koronavirüs Türkiye'de görüldü mü? Konuyla ilgli açıklama Bilim Kurulu Üyesi tarafından yapıldı. Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, yapmış olduğu açıklamasında gerçeği çok net bir şekilde vurguladı.

DÜNYADA ALARM VERİLDİ

Konuyla ilgili dün Dünya Sağlık Örgütü'nün yapmış olduğu açıklamayla birlikte yeni tip koronavirüsün İngiltere'de görüldüğü ve yüzde 70 oranında daha hızlı bulaştığı belirtildi.

Dün akşam saatlerinde cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla bazı ülkelere olan uçuşların kısıtlanması, mutasyona uğramış virüsün ülkemizde olup olmadığı sorusunun daha fazla sorulmasına neden oldu.


 TÜRKİYE'DE GÖRÜLDÜ MÜ?

Bilim Kurulu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, yaptığı açıklamasında mutasyona uğramış koronavirüsün ülkemizde görülmediğinin altını çizdi. Bugün gelen açıklamaya göre Sağlık Bakanlığı'nın konu ile ilgili araştırmaya devam ettiği öğrenildi.

TÜRKİYE'DE BU MUTASYON SAPTANMADI

Hasöksüz açıklamasında, "Türkiye’de bu mutasyon saptanmadı. Diğer ülkelerce de bildirilmedi. Geçtiğimiz aylarda Danimarka’da vizonlardan 12 insana geçen virüslerden saptanan mutasyon antikor bağlanması bölgesinde olduğundan daha tehlikeliydi. Neyse ki yayılmadan yok oldu. Şu anda ileriye sürülen mutasyonun, aşıların etkinliğini etkileyecek düzeyde kanıtlanmış bir etkisi yok. Ben de aşıyı bekliyorum. Kendi aşımız olana kadar Çin’den gelen aşıyı yaptıracağım. 2021 yılında daha fazla aşı faz çalışmalarına geçilecek ve kullanıma sunulacak. Bu salgın, insanların aşı olmasıyla sonlanacak" ifadesini kullandı.

DHA


 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doğalgaza Büyük Zam Geldi
Doğalgaza Büyük Zam Geldi
Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri neler?
Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri neler?