7 Mahalle Karantina Altına Alındı. Sebebi İse Korona Değil

7 Mahalle Karantina Altına Alındı. Sebebi İse Korona Değil
7 Mahalle Karantina Altına Alındı. Sebebi İse Korona Değil Menekşe Yalçın

Gelen bir son dakika haberine göre koronavirüsten sonra şimdi de Dracula Böceği paniği başladı. Özellikle Trabzon'da görülen böceğe karşın şimdiden 7 mahalle acil olarak karantina altına alındı.

 
Bahçelerde fındık ağaçlarının dallarının kurumasına neden olan böcek türü için 2 bin 400 dekar alandaki fındık bahçelerinde sökümün başladığı duyuruldu.  Sökülen ağaçlar ise bahçelerde yakılmaya başlandı.

Olay, Trabzon'un Maçka ilçesinde başladı. Maçka ilçesinde bazı fındık bahçeleri ve ağaçlarında nadir olarak görülen bir böcek türüyle karşılaşıldı.

Konuyla ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri tarafından inceleme başlatıldı.

Trabzon'a İstanbul'daki süs bitkilerinden geldiği tahmin edilen böcek, şimdi den fındık dallarına zarar vermeye başladı. Yapılan çalışmalarda böceğin, "Turunçgil Uzun Antenli Böcek" olduğu belirtildi.


Dracula Böceği olarak da adlandırılan bu böcek türü, fındık ağaçlarına zarar vermeye başladı. İlçede konuya ilişkin 7 mahallede karantina altına alındı.

Sökülen 2 bin 400 dekar fındık bahçesindeki ağaçlar bahçelerde yakılıyor.

24 Ekim 2019 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Maçka ilçesindeki 4 mahallede fındık üreticilerine tazminat ödeyecek. Yayımlanan kararda şu ifadeler kaydedildi:

"Karantina zararlısı olan ve ilçemiz fındık bahçelerinde zarar veren Turunçgil uzun antenli böceği ile bulaşık alanlarda mücadele için eradikasyon (fındık bahçelerinin sökümü) yapan üreticilerimize 4 yıl ürün kaybını karşılamak amacıyla oluşturulacak komisyonun belirleyeceği rekolte üzerinden kilogram başına 15 TL tazminat ödemesi yapılacaktır"

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Felç geçiren Tuğba Özay'ın son durumu!
Felç geçiren Tuğba Özay'ın son durumu!
OTOBÜSLE GÜNEYDOĞU AVRUPA TURU – 11 GÜN 7 ÜLKE 29 ŞEHİR - 20 AĞUSTOS – 30 AĞUSTOS 2021
OTOBÜSLE GÜNEYDOĞU AVRUPA TURU – 11 GÜN 7 ÜLKE 29 ŞEHİR - 20 AĞUSTOS – 30 AĞUSTOS 2021