Mezara Neden Su Dökülür? Mezara Su Dökmenin Anlamı Nedir?

Mezara Neden Su Dökülür? Mezara Su Dökmenin Anlamı Nedir?
Mezara Neden Su Dökülür? Mezara Su Dökmenin Anlamı Nedir? Menekşe Yalçın

Her nefis ölümü tadacak ve Azrail Aleyhisselam’a canını teslim edecektir. Anadolu’da ölünün kabre konulmasının ardından kabrin üzerine su dökme adeti vardır. Peki mezarın üzerine su dökülmesi doğru mudur? Mezarı sulamak doğru mu? Mezara neden su dökülür? Mezara su dökmek doğru mudur? İslam’a göre kabir ziyaretinde mezara su dökülür mü? İşte tum bu soruların cevabı…

Ölen kişinin naaşının toprağa verilmesinin ardından su dökmek ölen kişiye ne fayda sağlar mı? Kabrin üzerine örtülen toprak sulandığında iyice oturur ve toprağın rüzgârla gitmesi engellenmiş olur. Hatta bütün işlemler bitince kabrin üstüne su dökülmesi sünnettir. Hz. Peygamber (asm) Efendimiz, Sa‘d b. Muaz’ın defnedilmesinin ardından kabrin üstüne su serpmişti. (107 İbn Mâce, Cenâiz, 38) El-İstîâb isimli eserde, kabrine su serpilen ilk kişinin Hz. Peygamber’in oğlu İbrahim olduğu şeklinde yer alan nakle (İbn Abdilberr, 1/46) bakılacak olursa su serpme geleneğinin, Medine döneminin sonlarına doğru uygulandığı akla gelmektedir.

Sorularla İslamiyet’e göre bunun bazı hikmetleri olması mümkün. Kabir üzerinde yeşeren yeşilliklerin kabir içinde yatan kişiye hem fayda sağladığı hem de kişinin ibadetlerinin defterine yazıldığı rivayet ediliyor. (Buharî Cenaiz, 82; Müslim, İmân, 34; Ebu Davud, Taharet, 26) Bu sebeple mezarın üstüne su dökülmesi oluşacak yeşilliklere fayda sağladığı gibi, toprağın uçuşmasını engeller, kabrin çökmesini ve vahşi hayvanların cenazeye zarar vermesini önler.

Peki hiç merak ettiniz mi? Mezara neden su dökülür? Ölüye faydası var mı? Ölüyü defnettikten sonra toprağa su dökmek, toprağın sıkışmasını sağlar, bu, islam dinine göre sünnettir.

Peki mezar ziyareti yaparken insanlar her defasında mezara niye su döker? Aslında mezara su dökme adeti Türklerin şaman inancı döneminde de uygulanan bir adettir. Şaman inancına göre eskiden, ölülerin belli günlerde su içtiklerine inanılırdı, bu nedenle mezara su dolu bir tas bırakılır, ya da mezarın başına içi su dolu kulplu bir bardak koyulurdu. Ayrıca bunun için de bir tören düzenlenirdi.

Makedonya’da 20. yüzyılın başlarına kadar bu gelenek devam etti. Bu adet ise Türklerin Müslümanlığa geçmesinin ardından değişerek mezar başındaki kulplu bardak ile mezarın sulanmasına dönüştü.

İlerleyen süreçte ise bardağın önemi kalmadı ama adet, mezara su dökme geleneği olarak devam etti. Mezar üzerine dökülecek su, mezarın baş kısmından başlayarak ayak tarafına doğru dökülür. Kabir üzerindeki yeşilliklerin kabirdeki kişiye faydası olduğu düşünüldüğü için, otların ve tohumların çabucak yeşillenmesi ve yeşilliklerin ömrünün uzun olmasını sağlamak için su dökülebilir.

Ayrıca defnedilme işleminin ardından dökülen su kabrin çökmesine engel olur. Böylece hem toprağın çökmesi, hem de vahşi hayvanların cesedi rahatsız etmesi durumu ortadan kalkmış olur. Yani mezar üzerine su dökülmesi İslam dinine ters düşmez ve uygulanabilir. Aynı zamanda yeşilliğin doğaya faydası olacağı için, toprağın sulanarak yeşillik vermesini istemek yanlış bir düşünce değildir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Felç geçiren Tuğba Özay'ın son durumu!
Felç geçiren Tuğba Özay'ın son durumu!
OTOBÜSLE GÜNEYDOĞU AVRUPA TURU – 11 GÜN 7 ÜLKE 29 ŞEHİR - 20 AĞUSTOS – 30 AĞUSTOS 2021
OTOBÜSLE GÜNEYDOĞU AVRUPA TURU – 11 GÜN 7 ÜLKE 29 ŞEHİR - 20 AĞUSTOS – 30 AĞUSTOS 2021