KORONA SONRASI BÜYÜK TEHLİKE..

KORONA SONRASI BÜYÜK TEHLİKE..
KORONA SONRASI BÜYÜK TEHLİKE.. Menekşe Yalçın

KORONA SONRASI BÜYÜK TEHLİKE..
Prof.Dr.M.Sadık Demirsoy..Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi eski dekanı..
Sevgili dostlar,
Korona salgını dolayısı ile birçok yakınımızı kaybettik. Zor günler geçiriyoruz. Korona'nın bir an önce bitmesini, dertlerimizin sona ermesini istiyoruz. Ancak Korona’dan sonra çok daha büyük tehlikeler ile yüz yüze gelebiliriz...
 Bu tehlikeler:
1.Kaslarımızın erimesi, eklemlerimizin yıpranması
2.Gizli şeker hastalığımızın ortaya çıkması
3.D vitamini eksikliği
4.Beyin fonksiyonlarının bozulması,  bunama gelişmesi
5.Ani damar tıkanmaları sonucu felç ve ölüm gelişmesi
Yukarıda olacak tehlikeler Korona virüsünün yaptığı hasar nedeniyle değil, bizlerin Korona’dan korunmak için evlere kapanıp, hareketsiz kalmamız, beyin fonksiyonlarını kullanmamamız sonucu kaçınılmaz olarak gelişecektir. Aşağıdaki önerilerim dikkate alınmazsa, hareketsiz kalırlarsa yürüyemeyecekler, bazıları bastonla yürüyebilecek. Gizli şeker hastalıkları ortaya çıkacak, gözlerini, böbreklerini v.s organlarını kaybedecekler. Hareketsizlik sonucu ani damar tıkanmaları sonucu felç ve infarktüs geçirecekler. Sosyal bağlantıları koptuğu beyin fonksiyonları bozulduğu için başta bunama yanında ruhsal hastalıkları olabilecek...
PEKİYİ NE YAPMALIYIZ ?
1.Televizyonda sabah akşam 30’ar dakika sevdiğiniz bir programın karşısına geçin. Dakikada 100 adım olacak şekildi dizleriniz kaldırarak ve kollarınızı sallayarak yerinizde sayınız.
2.Öğlen güneşini gözleyerek hava sıcaksa başınızı, kollarınızı ve bacaklarınızı açarak balkonunuzda veya bahçenizde yarım saat güneş ışınına maruz kalın.
3. Zaman zaman göğsünüzü şişirerek, zaman zaman karnınızı şişirerek ve boşaltarak solunum kaslarını kullanın ve akciğer kapasitenizi artırın.
4.Beyin fonksiyonlarını kullanmak için bulmaca çözün, anılarınızı yazın. Şiir ve öyküler yazabilirsiniz..
Sokaklarda yavaş yürüyüşlerin sağlığınıza fazla bir yararı yoktur. Ayrıca sokakta Korona kapma olasılığınızın şu sıralar oldukça yüksek olduğunu unutmayın !!!
Prof.Dr.M.Sadık Demirsoy.

Alıntı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Felç geçiren Tuğba Özay'ın son durumu!
Felç geçiren Tuğba Özay'ın son durumu!
OTOBÜSLE GÜNEYDOĞU AVRUPA TURU – 11 GÜN 7 ÜLKE 29 ŞEHİR - 20 AĞUSTOS – 30 AĞUSTOS 2021
OTOBÜSLE GÜNEYDOĞU AVRUPA TURU – 11 GÜN 7 ÜLKE 29 ŞEHİR - 20 AĞUSTOS – 30 AĞUSTOS 2021