Ünlü Profesör korkunç haberi verdi: Maske takılsa dahi virüs bulaşıyor

Ünlü Profesör korkunç haberi verdi: Maske takılsa dahi virüs bulaşıyor
Ünlü Profesör korkunç haberi verdi: Maske takılsa dahi virüs bulaşıyor Menekşe Yalçın

Corona virüs Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin korkutan bir haber verdi. Tekin açıklamalarında kapalı ortamlarda 4 saat ve üzerinde geçirilen zamanlarda maskenin koruyuculuğunu yitirdiğini belirtti.
Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Kovid-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin corona virüs hakkında korkutan bir haber verdi. 

4 SAATTE MASKE ETKİSİNİ KAYBEDİYOR

Bağışıklık sistemimizin zayıfladığını ve kapalı ortamlarda daha çok vakit geçirildiğini belirten Tekin açıklamalarında Kovid-19 vakası içeride varsa ve kapı, pencere kapalıysa o ortamda 4 saat kalındığında maskeli dahi olunsa yüzde 100 virüs bulaştığını belirtti.


 
Konu ile ilgili olarak Prof. Dr. Tekin açıklamalarında "Yasaklar kapalı ortamlarda daha çok vakit geçirildiğinden geldi. Özellikle kafeler, kıraathaneler, lokantalar gibi ortamlarda vakit geçirilmesin ve virüs bulaşmasın diye geldi. Halkımızın bazı kesimi bunu dikkate almıyor olabilir" ifadelerini kullandı.

KAPALI ORTAMLAR RİSKLİ

Açıklamalarında tüm tedbirleri almışken o insanların virüsü topluma bulaştırdığını kapalı ortamların bizim için en büyük risk olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:

"Kapalı ortamlarda daha çok vakit geçirdikçe, virüsü açık bir şekilde maske bile olsa bulaştırıyorsunuz. Bu konuda katı tedbirlerin alınması gerekiyor. Kafe ya da lokanta gibi yerlerde kaçak şekilde hizmet veriliyorsa bunlara ciddi yaptırım uygulanması gerekiyor. Bakanlık ve valilik bu konuda ciddi yaptırımlar da uyguluyor. Her türlü tedbir alıyorsunuz, insanlar da gidip kafelerde nargile içiyor. Oradaki virüsü alıp, topluma bulaştırıyor. Böylece yoğun bakımda ve hastanede yatan hasta sayısında artış oluyor. Bu nedenle kapalı ortamların bir risk olduğunu bilmek gerekiyor. Siz maske taksanız bile kapalı ortamda 4 saat vakit geçiriyorsanız o ortamdaki herkese bulaşıyor."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gerçek Bir Hikaye!
Gerçek Bir Hikaye!
OĞLUNDAN BABAYA MEKTUP
OĞLUNDAN BABAYA MEKTUP "CANDAŞ YALÇIN TALİPOĞLU "