Milyonların beklediği Haber. Koronavirüs aşısında en büyük soru işareti cevap buldu! Uğur Şahin ve Özlem Türeci'den ilk açıklama

Milyonların beklediği Haber. Koronavirüs aşısında en büyük soru işareti cevap buldu! Uğur Şahin ve Özlem Türeci'den ilk açıklama
Milyonların beklediği Haber. Koronavirüs aşısında en büyük soru işareti cevap buldu! Uğur Şahin ve Özlem Türeci'den ilk açıklama Menekşe Yalçın

Koronavirüs aşısında en büyük soru işareti cevap buldu! Uğur Şahin ve Özlem Türeci'den ilk açıklamalar geldi
Koronavirüs salgınını sonlandıracak aşı çalışmalarıyla ilgili sevindiren son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Dünyayı umutlandıran son dakika haberi ise bu sabah haber ajanslarına düştü. İngiltere, koronavirüse karşı geliştirilen ve yüzde 95 etkinlik gösteren Pfizer/BioNTech aşısının kullanımını resmi olarak onayladı. Böylece aşı çalışmalarında sona ne kadar yaklaşıldığı da bir kez daha tescillenmiş oldu. Aşıyla ilgili bu flaş gelişme hakkında Pfizer CEO'su Albert Bourla'dan da ilk açıklamalar geldi. Aşının nakliyle ilgili soru işareti yaratan sıcaklık derecesi konusuna da Biontech'ten cevap geldi. Öte yandan aşının yaratıcıları Uğur Şahin ve Özlem Türeci de basının karşısına çıkıp soruları cevapladı.
Koronavirüs salgını tüm dünyada yayılmaya devam ederken salgını bitirecek aşılardan da art arda iyi haberler gelmeye devam ediyor.

İngiltere, koronavirüse karşı geliştirilen ve yüzde 95 etkinlik gösteren Pfizer/BioNTech aşısının kullanımını resmi olarak onayladı.

Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca/Oxford ve Rusya'nın aşısı Sputnik V'ten gelen etkinlik oranı ve aşıların güvenirliğiyle ilgili sevindirici haberler geçtiğimiz haftalarda gelmiş ve dünyaya rahat bir soluk aldırmıştı.
BASINA İLK AÇIKLAMA 
İngiltere'den gelen flaş haberin ardından Biontech, aşının nakliyesi konusundaki soru işaretlerini gideren rahatlatıcı açıklamayı yaparken aşının yaratıcısı Türk Profesörler Uğur şahin ve Özlem Türeci de basına ilk açıklamalarını yaptılar.

Biontech firmasının Finans Sorumlusu (CFO) Sean Marett yaptıkları yeni çalışmayla birlikte Kovid-19 aşılarının 2 ila 8 derece arasında, 6 saate kadar taşınabileceğinin mümkün hale getirildiğini açıkladı. Aşılar bu sıcaklık derecesinde 5 gün boyunca normal bir buzdolabında saklanabilecek.
AŞININ TAŞINACAĞI SICAKLIĞIN YARATTIĞI SORUNU ÇÖZDÜLER! 
Bu açıklama -70 derecede saklanması gereken aşının nakledilmesiyle ilgili kaygıları da böylelikle ortadan kaldırmış oldu. Marett, konuyla ilgili çalışmalara devam ettiklerini ve aşının -20 derecede depolanıp, normal buzdolabı sıcaklığı kabul edilen 2-8 derece arasında saklanabilmesini mümkün kılacaklarını da sözlerine ekledi.

Konuya ilişkin ilk açıklamasını yapan yapan BioNTech’in Baş Tıbbi Sorumlusu Profesör Özlem Türeci de, Pfizer ile birlikte geliştirilen aşının Britanya'da acil kullanım onayı almasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek Avrupa İlaç Ajansı ve Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi'nden de aralık ayı içinde cevap almayı beklediklerini aktardı.
Özlem Türeci, geliştirdikleri aşının koruyuculuk oranı ve virüsün bulaşmasını engellemekteki başarısının da takip altında olduğunu, aşının etkilerinin 2 yıllık bir süreç boyunca inceleneceğini sözlerine ekledi.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK 
Uğur Şahin de aşılarının uygulanmaya başlayacak olmasından duyduğu mutluluğu dile getirirken "Aşının -20 derecede ne kadar stabil olduğuna dair araştırmalar devam ediyor. Önümüzdeki haftalarda bu konuda daha fazla bilgi sahibi olacağız." ifadesini kullandı.
Şahin, aşının 2-8 derece arasında saklanabilmesi için çalışmalarına devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

İNGİLTERE AŞIDA ÖNCELİKLİ GRUPLARIN SIRASINI AÇIKLADI 
Öte yandan İngiltere aşının uygulanacağı öncelikli grupları açıkladı. Buna göre, aşılamanın öncelikli yapılacağı gruplar şu şekilde sıralandı:


Bakım evinde kalanlar ve bakıcıları, 80 yaş üstündekiler ile sağlık çalışanları, 75 yaş üstündekiler, 70 yaş üstündekiler ve klinik olarak savunmasız olanlar, 65 yaş üstündekiler, 16-64 yaş arasında ölüm riskini barındıran hastalıklara sahip olanlar, 60 yaş üstündekiler, 55 yaş üstündekiler, 50 yaş üstündekiler.

KORONAVİRÜS AŞISINDA BİR İLK! 
İngiltere, Pfizer/BioNTech tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının kullanımına onay verdi. Böylece İngiltere, geliştirilen bir Kovid-19 aşısına onay veren ilk Batılı ülke oldu.
Pfizer CEO'su Albert Bourla da bu sevindirici gelişmeyle ilgili ilk açıklamayı haber ajansı AP'ye yaptı. Albert Bourla İngiltere'nin aşı kararını 'Tarihi bir an' olarak değerlendirdi.

BioNTech CEO'su Uğur Şahin de geliştirdikleri aşı için 'Olağanüstü bir koruma oranı, bu aşıyla pandemiyi durdurup durduramayacağımızı sorarsanız buna cevabım evet, çünkü semptomlu enfeksiyonlardan bile korunma sağlaması büyük bir etki yaratacaktır' demişti.BioNTech şirketinin CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin, aşının koronavirüs salgınını bitireceğinden emin olduğunu açıklamıştı.

İngiltere'de ilaç ve tedavilere onay veren denetleyici kuruluş İlaç ve Sağlık Bakımı Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) Pfizer/BioNTech aşısının acil kullanımına onay verdiğini duyurdu.

hurriyet.com.tr/Dış Haberler-AA-DHA-BBC Türkçe/Fotoğraflar: Reuters, AP, AFP 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Felç geçiren Tuğba Özay'ın son durumu!
Felç geçiren Tuğba Özay'ın son durumu!
OTOBÜSLE GÜNEYDOĞU AVRUPA TURU – 11 GÜN 7 ÜLKE 29 ŞEHİR - 20 AĞUSTOS – 30 AĞUSTOS 2021
OTOBÜSLE GÜNEYDOĞU AVRUPA TURU – 11 GÜN 7 ÜLKE 29 ŞEHİR - 20 AĞUSTOS – 30 AĞUSTOS 2021