Üçüncü dalga geliyor! Sayılar İkiye katlanacak...

Sıfır noktası Çin'in Wuhan kenti olan koronavirüs salgını hem yayılmaya hem de can almaya devam ediyor. Yüzyılın salgını koronavirüste, hem Avrupa hem de ABD'den ürküten haberler peşi sıra geliyor. CNN International, Washington Üniversitesi'nde yapılan araştırmanın sonuçlarını izleyicileriyle paylaştı. Buna göre iki ay içinde vakaları ikiye katlanabilir. Öte yandan DSÖ yetkilileri ikinci dalga bitmeden üçüncü dalga uyarıları yapıyor. İşte son dakika haberinin detayları...

Üçüncü dalga geliyor! Sayılar İkiye katlanacak...
Üçüncü dalga geliyor! Sayılar İkiye katlanacak... Menekşe Yalçın

Yüzyılın salgını koronavirüs cephesinden ürküten haber gelmeye devam ediyor. Hem Avrupa hem de ABD salgının ikinci dalgasından fazlasıyla nasibini aldı.

En fazla vaka sayısı ve can kaybı bulunduran ABD'de, toplam pozitif vaka sayısı 12 milyon 230 bini aştı. 85 binden fazla kişi Kovid-19 teşhisiyle hastanede tedavi altında
Hastaneye yatış sayısında ise son 14 gün üst üste en yüksek sayıya ulaşıldı. Ayrıca bugün ABD'de 151 binden fazla Kovid-19 vakası ve 956 ölüm kaydedildi.
Amerika'nın en iyi tıp fakültelerinden birine sahip Washington Üniversitesi Sağlık Ölçümleri Değerlendirme Enstitüsü, 140 bin Amerikalının daha virüsten ölebileceği tahmininde bulundu.
CNN International'ın haberinde, ABD'de başkanlık yemininin yapılacağı 20 Ocak tarihine kadar koronavirüs vaka sayısının 20 milyonu aşabileceği öngörüsüne yer verildi.

Ülkede en çok vakanın görüldüğü Teksas eyaletinin El Paso kentindeki mobil morglar, Reuters muhabiri tarafındna böyle görüntülendi.

BAKIMEVLERİ ALARM VERİYOR 
Avrupa'da virüsten en kötü etkilenen ülke olan Fransa'da yeni tip koronavirüs salgınında son 24 saatte hastanelerde 458 ve son 4 günde yaşlı bakımevlerinde 551 kişi hayatını kaybetti.

30 Ekim'den bu yana sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan ülkede, virüs tespit edilen kişi sayısı 9 bin 155 artışla 2 milyon 153 bin 815'e çıktı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron günlük vaka sayısının önemli seviyede düştüğünü söyledi.
Ülkede günlük Kovid-19 sayısının 5 binin altına düşmesi halinde 15 Aralık'tan itibaren sokağa çıkma kısıtlamasının tam gün kaldırılacağını, 21.00-07.00 saatlerinde uygulanacağını vurgulayan Macron, ancak Noel ve yılbaşı nedeniyle istisnai olarak 24 ve 31 Aralık'ta sokağa çıkma yasağının geçerli olmayacağını aktardı.
KOVİD YANGININA KÖRÜKLE GİDİYORLAR 
Virüsün vurduğu Birleşik Krallık ülkelerinde ise koronavirüs kurallarına beş günlük ara verileceği, Başbakan Boris Johnson tarafından açıklanmıştı.
Alınan karara göre 23-27 Aralık kurallar tarihlerinde uygulanmayacak. Bu günlerde Noel kutlamaları için aynı çatı altında üç aile buluşabilecek.
Başbakan Boris Johnson, İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’yı kapsayan normalleşmenin 23 ile 27 Aralık tarihlerini kapsayacağını duyurmuştu.
Koronavirüs kurallarına Noel düzenlemesi çerçevesinde insanlar evlerin yanı sıra kamusal açık alanlar ve ibadethanelerde de bir araya gelebilecek.

Ancak Birleşik Krallık'taki Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Kurulu (SAGE) bunun hiç de iyi bir fikir olmadığı görüşünde.
Profesör Andrew Hayward, bunun 'bulaşmanın artmasına neden olacağını' ve 'hastanelerin istila edilmesi' anlamına geldiğini iddia etti.
Sage'den bilim adamı Hayward, Başbakan Johnson'ın aynı çatı altında üç ailenin buluşabilmesi kararının "Kovid yangınına körükle gitmek" ve ölümcül bir üçüncü dalgayı ateşleyebilecek "pişmanlık tarifi" olduğunu söyledi.
UCL Epidemiyoloji ve Sağlık Enstitüsü Direktörü Profesör Andrew Hayward, beş günlük şenlikli özgürlüğün, öncelikle "bulaşmayı artıracağını" ardından da "hastanelerin dolup taşması ve ölümlerin artması" anlamına geldiğini söyledi.

Tatilin 'yasaklanamayacağını' itiraf eden profesör, 'sosyal karışımın tehlikeleri' hakkında daha net mesajlar verilmesi çağrısında bulundu ve İngilizlere 'biraz daha beklemelerini' ve 'sabırlı olmalarını' tavsiye etti.


Başbakan Boris Johnson ulusal karantinanın sona ereceği 2 Aralık sonrası düzenlemeleri açıklarken, insanların daha fazla ölümüne yol açmamak için serbestliğe rağmen dikkat edilmesi konusunda da uyarılarda bulunmuştu.

Hükümet, Noel serbestliği süresince vaka artışlarının artabileceğini de kabullenmiş durumda. Başbakan Boris Johnson Pazartesi günü yaptığı açıklamada, 2 Aralık sonrasında daha katı kurallara geçileceğini açıklamıştı.

DSÖ'DEN UYARI ÜSTÜNE UYARI 
Dünya Sağlık Örgütü Avrupa ülkelerinin salgının ilk dalgasına tepkisiz kalmasının ardından ikinci dalganın yaşandığını belirterek üçüncü dalga uyarısında bulunmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) küresel mücadele özel temsilcisi Dr. David Nabarro, "Gerekli altyapı şu anda oluşturulmazsa önümüzdeki yılın başlarında üçüncü bir dalga gelecek" uyarısında bulunmuştu.
Salgının ikinci dalgasından etkilenen İtalya’dan virüsün yayılmasını hızlandıracağı gerekçesiyle Noel döneminde Avrupa'da kış turizminin sınırlandırılması önerisine Avusturya itiraz etti.

İtalyan basınına yansıyan haberlere göre, ülkede kayak merkezlerinin açılışının ertelenmesinin, sadece İtalya ile sınırlı kalması durumunda bu yasağın anlamlı olmayacağına ilişkin İtalya içinde başlayan tartışma ülke dışına taştı.


İtalya Başbakanı Giuseppe Conte de dün akşam katıldığı bir televizyon programında, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile bu konuya yönelik ortak Avrupa protokolü üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Karda tatile izin vermeyiz, bu mümkün değil." dedi.

Avusturya Maliye Bakanı Gernot Blümel, "AB gerçekten kayak merkezlerinin kapatılmasını teklif ediyorsa, bu yaklaşık 2 milyar avro anlamına geliyor. Eğer AB bunu gerçekten istiyorsa bunun için ödeme yapmalı." açıklamasını yaptı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gerçek Bir Hikaye!
Gerçek Bir Hikaye!
OĞLUNDAN BABAYA MEKTUP
OĞLUNDAN BABAYA MEKTUP "CANDAŞ YALÇIN TALİPOĞLU "