DSÖ'den flaş 'üçüncü dalga' uyarısı

DSÖ'den flaş 'üçüncü dalga' uyarısı
DSÖ'den flaş 'üçüncü dalga' uyarısı Menekşe Yalçın

Koronavirüs salgınında ikinci dalgayı atlatmaya çalışan Avrupa'ya Dünya Sağlık Örgütü'nden üçüncü dalga uyarısı yapıldı.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), gerekli tedbirlerin alınmaması durumunda Avrupa'da 2021'in başında üçüncü dalganın görülebileceğini açıkladı.


DSÖ'den Avrupa ülkelerine 'üçüncü dalga' uyarısıCovid-19 Küresel Mücadele Özel Temsilcisi Dr. David Nabarro, "Gerekli altyapı şu anda oluşturulmazsa önümüzdeki yılın başlarında üçüncü bir dalga gelecek" uyarısında bulundu.

DSÖ'den Avrupa ülkelerine 'üçüncü dalga' uyarısıAA'nın Swissinfo internet sitesinden aktardığı habere göre, İsviçre'de Almanca yayın yapan "CH Media" grubuna konuşan Nabarro, Avrupa ve İsviçre'nin pandemiyle mücadelesini de ağır şekilde eleştirdi.

Salgınla mücadelede "gevşek" davranan Avrupa ülkelerinin virüsün yayılmasını kontrol etmede Asya'nın çok gerisinde olduğunu vurgulayan Nabarro, İsviçre'nin de salgında mücadelede önlemleri çok erken gevşeten ve ikinci dalgaya yeterince hazırlanmayan ülkeler arasında olduğunun altını çizdi.

Nabarro, Avrupa'nın ilk dalgaya karşı tepkisinin yetersiz kaldığını ve ardından ikinci dalganın başladığını belirterek, "İlk dalganın kontrol altına alınmasından aylar sonra, yaz aylarında gerekli altyapının oluşturulmasında başarısız olundu ve şimdi ikinci bir dalga var. Gerekli altyapı şu anda oluşturulmazsa önümüzdeki yılın başlarında üçüncü bir dalga gelecek" uyarısını yaptı.
İTALYA'DA ALARMA GEÇİLMİŞTİ
DSÖ'den Avrupa ülkelerine 'üçüncü dalga' uyarısı
İtalya'da günlük vakaların önceki haftalara göre düşük seyretmesi nedeniyle tedbirlerin Noel döneminde gevşetilmesi tartışmaları beraberinde getirmişti. Ülkenin Bilim Kurulu, tedbirlerin gevşetilmesinin salgında üçüncü dalgayı tetikleyeceğine dikkati çekmişti.


DSÖ'den Avrupa ülkelerine 'üçüncü dalga' uyarısıFransa'da yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınında son 24 saatte 501 kişi hayatını kaybetti, 4 bin 452 yeni vaka kaydedildi.

İspanya ise tedbirleri sıkılaştıran ülkelerden. Yüksek risk kategorisinden İspanya'ya giriş yapanlara negatif test sonucunu ibraz etme zorunluluğu getirildi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gerçek Bir Hikaye!
Gerçek Bir Hikaye!
OĞLUNDAN BABAYA MEKTUP
OĞLUNDAN BABAYA MEKTUP "CANDAŞ YALÇIN TALİPOĞLU "