Korona vücudun bu noktasında yuvalanıyor. Bu özelliği zayıf olanlar koronayı hafif atlatıyor.

Korona vücudun bu noktasında yuvalanıyor. Bu özelliği zayıf olanlar koronayı hafif atlatıyor.
Korona vücudun bu noktasında yuvalanıyor. Bu özelliği zayıf olanlar koronayı hafif atlatıyor. Menekşe Yalçın

Korona virüsün akciğere gitmek yerine ilk savaşı burunda verdiğini açıklayan Prof. Dr. Aytuğ Altundağ "Burada adeta yuvalanıyor.Sabah'tan Fatma Damla Kayayerli'nin haberine göre, korona virüse yakalananların yaşadığı en başta gelen belirtilerden biri koku kaybı. Hastalar arasında kalıcı koku kaybı yaşayanlar da var. Koku kaybına ilişkin Türk bilim insanları tarafından yapılan araştırma, Amerikan Kulak Burun Boğaz Derneği'nin yayın organı American Otolaryngology-Head and Neck Surgery dergisinde yayınlandı. 

Kulak, Burun, Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Aytuğ Altundağ, araştırmanın sonuçlarını anlattı. Altundağ "Ülkemizde ve dünyada korona virüs sonrası koku kaybı yerine gelmeyen hastalar mevcut. Koku kaybı kalıcı olanların burun iç anatomilerini inceledik. Bu hastalarda burnun çatı kısmında koku alma tarafı daha geniş. Ailelerle ve koku kaybı yaşayan bireylerle konuştuğumuzda ailede en iyi koku alan kişinin koku kaybı yaşayan kişilerden oluştuğunu öğrendik" dedi.

ACE 2 RESEPTÖRÜ HÜCRE İÇERİSİNE GİRİP ÇOĞALIYOR

Kulak, Burun, Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Aytuğ Altundağ "Bu hastalarda kokuyu en iyi alma avantajı olan koku alanının geniş olmasının korona virüsün koku kaybının uzamasında bir risk faktörü oluşturduğunu saptadık. Korona virüs ACE 2 reseptörü hücre içerisine girip çoğalmaya başlıyor. Virüsün buraya doğru hızlı bir yolculuk yaptığı, buradan hücre içerisine girmeye başladığı ve savaşın da burada olduğu ortaya çıktı. Bu burun iç anatomisi farklılığının kalıcı koku kaybı için bir risk olduğunu saptadığımız dünyadaki ilk çalışma" diye konuştu.YÜZDE 60'INDA KOKU KAYBI VAR

"Ayrıca hastalığı ağır geçirenlerle hafif geçirenlerin durumunu inceledik" diyen Altundağ "Korona virüsü ağır geçirenlerle hafif geçirenlerdeki koku farklarına baktık. Hafif geçiren ve koku alma bozukluğu olanlarda internokin 6 düzeylerinin ağır geçirenlerden daha düşük olduğunu gördük. Hastaların yüzde 60'ında koku kaybı var" dedi.

Prof. Dr. Aytuğ Altundağ "Korona virüs salgınında hastalığın burnu nasıl tercih ettiğini, vücudun buna karşılık ne yaptığını çarpıcı ifadelerle aktardı. Buna göre Virüs akciğere gitmek yerine ilk savaşı burunda veriyor. Burada adeta yuvalanıyor. Ve vücudumuz adeta ciğerleri korumaya almak için burada bir kurban veriyor" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gerçek Bir Hikaye!
Gerçek Bir Hikaye!
OĞLUNDAN BABAYA MEKTUP
OĞLUNDAN BABAYA MEKTUP "CANDAŞ YALÇIN TALİPOĞLU "