Ülkeler Koronavirüs aşısını almak için sıraya girdi! 'Dünyayı kurtaran Türkler' dünyada manşet oldu

Ülkeler Pfizer ve BioNTech'in koronavirüs aşısını almak için sıraya girdi! 'Dünyayı kurtaran Türkler' dünyada manşet oldu

Ülkeler Koronavirüs aşısını almak için sıraya girdi! 'Dünyayı kurtaran Türkler' dünyada manşet oldu
Ülkeler Koronavirüs aşısını almak için sıraya girdi! 'Dünyayı kurtaran Türkler' dünyada manşet oldu Menekşe Yalçın

Ülkeler Pfizer ve BioNTech'in koronavirüs aşısını almak için sıraya girdi! 'Dünyayı kurtaran Türkler' dünyada manşet oldu
Koronavirüs salgını tüm dünyada hızla yayılmaya devam ederken dün gelen bir son dakika haberi tüm dünyaya umut oldu. Pfizer ve BioNTech'in Kovid-19'a karşı geliştirdiği aşının 3'üncü faz denemelerinin yüzde 90 oranında etkili olduğu açıklandı. Koronavirüs mücadelesinde yüzde 90 etkili olduğu açıklanan aşı adayının arkasında iki başarılı Türk'ün imzası var. Birçok ülke bu aşıya sahip olmak için sıraya girerken uzmanlar gelişmeyi 'Bilim ve insanlık için harika' olarak nitelendirdi. İşte Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği koronavirüs aşısıyla ilgili tüm gelişmeler...
Dünya koronavirüs salgınına diz çökmüş ve hemen her ülkede rekor sayıda vaka artışları görülmeye başlamışken aşı çalışmalarıyla ilgili nihayet sevindiren haber geldi. Son dakika haberine göre İlaç firmaları Pfizer ve BioNTech'in Kovid-19'a karşı geliştirdiği aşının 3'üncü faz denemelerinin yüzde 90 oranında etkili olduğu açıklandı.

Koronavirüs salgını dünyanın dört bir yanında yayılmaya devam ediyor. Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünya geneline yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 51 milyon 243 bini aştı.


Kovid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği "Worldometer" internet sitesine göre, dünya genelinde virüs nedeniyle 1 milyon 269 bin 319 kişi yaşamını yitirdi. Vaka sayısı 51 milyon 243 bin 488’e çıkarken, virüs saptanan 36 milyon 53 bin 21 kişi sağlığına kavuştu.

DÜNYAYA UMUT VEREN AŞI! 
Dün ajansların son dakika olarak geçtiği bir haber ise tüm dünyaya salgın konusunda yeniden umut aşıladı. Pfizer ve BioNTech'in Kovid-19'a karşı geliştirdiği aşının 3'üncü faz denemelerinin yüzde 90 oranında etkili olduğunun açıklanması tüm dünyada büyük sevinçle karşılandı.


BİNLERCE İNSAN ÜZERİNDE DENENDİ 
Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in Kovid-19'a karşı geliştirmekte olduğu potansiyel aşının virüse karşı yüzde 90’dan fazla etkili olduğu bildirilen aşı adayının 6 ülkede 43 bin 538 kişi üzerinde test edildiği, denemelerde şimdiye kadar ciddi bir güvenlik endişesi ortaya çıkmadığı duyurulmuştu.

AB'DEN ANINDA ALIM AÇIKLAMASI GELDİ
AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, aşının virüse karşı yüzde 90’dan fazla etkili olduğunun açıklanmasının ardından sosyal medyada konuyla ilgili paylaşımda bulundu. Aşının klinik denemelerinden gelen sonuçları "harika haber" olarak nitelendiren von der Leyen, "AB Komisyonu 300 milyon doza kadar aşı almak için bu şirketlerle yakında sözleşme imzalayacak." ifadesini kullandı.
Von der Leyen, aşının geliştirme aşaması bitene kadar herkesi virüse karşı birbirini korumaya çağırdı.

İki şirket tarafından yapılan açıklamada bu ayın sonunda acil durum onayı için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne başvurulmasının planladığı ifade edilerek, bulgunun, herhangi bir Kovid-19 aşısının, ticari olarak ruhsatlandırmadan önceki son aşama olan 3. aşama denemelerindeki ilk bağımsız analizinin sonucu olduğu belirtildi.


UĞUR ŞAHİN: BU BİR ZAFERDİR! 
Açıklamada görüşlerine yer verilen BioNTech Üst Yöneticisi (CEO) ve Kurucu Ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, küresel olarak aşının 3. aşama çalışmalarının ilk ara analizinin, aşının "Kovid-19'u etkili bir şekilde önleyebileceğine dair kanıt sağladığını" belirterek, “Bu inovasyon, bilim ve küresel iş birliği çabaları için bir zaferdir.” ifadesini kullandı.

Şahin, "10 ay önce söz konusu aşıyı bulma yolculuğuna çıktığımızda başarmayı arzuladığımız şey buydu. Özellikle bugün, hepimiz salgında ikinci bir dalganın ortasındayken ve birçoğumuz kısıtlamalara maruz kalırken, bu salgını sona erdirme ve hepimiz için normallik duygusunu yeniden kazanma yolunda bu dönüm noktasının ne kadar önemli olduğunu daha fazla anlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.
DÜNYAYI KURTARAN TÜRKLER! 
Aşıyı geliştiren BioNTech'in kurucu ortakları Uğur Şahin ve Özlem Türeci için dünya basınında "Dünyayı kurtaran çift" haberleri manşetlere taşındı.

EKONOMİYİ CANLANDIRDI: TÜNELİN UCUNDAKİ IŞIK 
Prof. Şahin'in, "Bu salgını sonlandırmanın eşiğindeyiz" sözleri derin bunalıma giren dünya ekonomisini yeniden canlandırdı. Ekonomi uzmanları "tünelin ucu göründü" dedi.
Almanya özellikle böyle bir aşının Almanya'da geliştirilmiş olmasının gururunu yaşarken, aşıya imza atan Prof. Uğur Şahin ile eşi Özlem Türeci'nin göçmen kökenli olması, son zamanlarda göçmenler aleyhine yaşanan tartışmaların ne kadar anlamsız olduğunu, işçi göçünün Almanya'ya ne kadar katkı sağladığını gösterdi.

Dünya ekonomisi, mali piyasalar aşı haberiyle yeniden hareketlenirken, borsa mart ayından bu yana ilk kez yükselişe geçti. Alman hisse senedi endeksi Dax yüzde 6.5 oranında artarak 13 bin 297 puanla, EuroStoxx50 7.4 artarak 3439 puanla kapandı. Mart ayından beri en yüksek artış olduğu belirtildi. Alman ekonomi uzmanları aşı haberini "tünelin ucu göründü. Ekonomik zarar beklenenden daha düşük olacak. Daha iyi bir konjonktür bekliyoruz" diye değerlendirdi.


BİLİM İNSANLARI DA UMUTLU
Bilim insanları da Prof. Şahin öncülüğünde geliştirilen aşının çok umut verici olduğunu vurguladı. Köln Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Başkanı Prof. Gerd Faetkenheuer, "bu veriler çok mükemmel ve ümit verici. Bu kadar kısa bir zaman zarfında böyle bir aşı maddesinin geliştirilmesi ve klinik inceleme sonuçlarına ulaşılması inanılmaz bir şey" dedi.

ABD'de Mount Sinai'de mikrobiyoloji bölümü profesörü Florian Krammer, BioNTech ve Pfizer'in açıkladığı klinik araştırma sonuçlarını "harika bir sonuç" olarak niteledi.

hurriyet.com.tr/Dış Haberler-AA/Fotoğraflar: Reuters, AP, AFP

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gerçek Bir Hikaye!
Gerçek Bir Hikaye!
OĞLUNDAN BABAYA MEKTUP
OĞLUNDAN BABAYA MEKTUP "CANDAŞ YALÇIN TALİPOĞLU "