Ayda Bebek Gibi Geçmişteki Depremlerde Şahit Olduğumuz 10 Mucize Kurtuluş

Ayda Bebek Gibi Geçmişteki Depremlerde Şahit Olduğumuz 10 Mucize Kurtuluş
Ayda Bebek Gibi Geçmişteki Depremlerde Şahit Olduğumuz 10 Mucize Kurtuluş Menekşe Yalçın

30 Ekim'de İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen depremde şu ana kadar 85 canımızı yitirdik. Arama kurtarma çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiği birçok apartmanda en ufak ses duymak için bekliyoruz. Umudumuzu hiç yitirmemeye gayret ediyoruz.
Kimimiz umutlarını yitirmiş kimimiz de inancını diri tutmaya çalışırken bu karanlık grinin içinden tam 65 saat sonra mucizenin diğer adı Elif çıkıverdi. İtfaiye erinin parmağına sımsıkı sarılan Elif, bizlere hayata tutunma isteğini gösterdi. Bu saatten sonra onun adı; umut, direnç, inanç oldu.
Elif'in ardından 91 saat sonra 4 yaşındaki Ayda bebek, Rıza Bey Apartmanı'nın enkazından sağ bir şekilde çıkartıldı.
Elif gibi, Ayda gibi geçmiş zamanlarda da hem Türkiye'de hem de dünyanın birçok yerinde mucize kurtuluşlara şahit olduk. Sizlere bu kurtuluşlardan bazılarını hatırlatmak istedik.

5 yaşındaki İsmail Çimen, 1999 yılında gerçekleşen depremde tam 172 saat sonra enkazın altından sağ olarak çıkarılmıştı.
Van'da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde 48 saatin ardından sağ olarak çıkarılan 14 günlük Azra bebek de mucizenin adı olmuştu.
Yüksel Er de 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde enkaz altında 98 saat sonra kurtulmuştu. Er, idrarını içerek hayata tutunmaya çalışmıştı.
Yüksel Er ve kendisinden önce kurtarılan oğlu Eser Er'in bu fotoğrafı hafızalara kazınmıştı.

17 Ağustos depreminde Çınarcık’ta 98 saat sonra kurtarılan 12 yaşındaki İsrailli Şiran Franco da simge isimlerden olmuştu.
Franco, depremden sonra kendisini kurtaran İsrailli kurtarma ekibinde görev alan Albay İsak Aşkenazi ile bir araya gelmişti ve o saatten sonra ikili baba-kız ilişkisi kurmuştu. Hatta Franco'nun düğününde babası için ayrılan sandalyeye İsak Aşkenazi oturmuştu.

Erzincan'da 13 Mart 1992'de meydana gelen depremde görev yaptığı SSK Hastanesi'nin 5'inci katındaki lojmanda kalan hemşire Nurcan Eraslan, 187 saat sonra çıkarılmıştı.
2 Şubat 2004 yılında da Konya'da yapım hatası nedeniyle çöken Zümrüt Apartmanı'ndan 138 saat sonra çıkarılan Muhammet Kalem de Zümrüt'ün mucizesi olmuştu.

Sadece Muhammet değil, 92 kişinin yaşamını yitirdiği apartmanın enkazından 157 saat sonra Yasemin Yaprakçı da kurtulmuştu.
17 Ağustos depreminde de İstanbul Sefaköy'de enkazdan yaralı kurtarılan Ömür Kınay da  bu fotoğrafla simge haline gelmişti.
2010 yılında Haiti'de 7.0 büyüklüğünde gerçekleşen depremde 30 yaşlarındaki Rico Dibrivell, tam 14 gün sonra kurtarılmıştı.
2018 yılında Çin’in Mianzhu kentinde 80 yaşındaki kısmi felçli Xiao Zhihu adlı bir erkek, depremden tam 266 saat sonra enkaz altından çıkarılmıştı.
Şimdi bu insanlar bir şekilde hayatlarına devam ediyor, etmeye çalışıyor. Elif de, Ayda da devam edecek, güzel bir hayatları olması dileğiyle...

Onedio

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gerçek Bir Hikaye!
Gerçek Bir Hikaye!
OĞLUNDAN BABAYA MEKTUP
OĞLUNDAN BABAYA MEKTUP "CANDAŞ YALÇIN TALİPOĞLU "