Bilim Kurulu Toplantısı Sona Erdi: Kısıtlamalar gelecek mi? Bakan Koca En Fazla Vaka Artışı Yaşanan 7 İli açıkladı

Sağlık Bakanı Koca: "İstanbul'da vaka sayılarının Türkiye'nin yüzde 40'ına ulaştığını açıkladık. Her 10 kişiden 4'ü İstanbul'dadır. Son 7 günde ortalama vaka artışı geçen ayın ortalamasından yüzde 85 fazladır. İstanbul'da kontrol altına alınmazsa salgın baş edebilirlik olmaktan çıkacaktır." Türkiye, koronavirüs salgınıyla mücadele etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz son haftalarda artan vaka ve ölüm sayılarını kontrol altına almak adına bugün İstanbul'da Bilim Kurulu toplantısı düzenleyen Koca tüm Türkiye'nin İstanbullu temaslı olduğunu ifade ederek, yaklaşık 10 pozitif vakanın 4'ünün İstanbul'dan olduğunu ifade etti. Bununla birlikte artışın yaşandığı illeri de yüzde olarak açıkladı. VAKA ARTIŞININ YAŞANDIĞI 7 İL Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgının tüm Türkiye'de tırmanışa geçtiğini ifade ederek, İstanbul dışında, Balıkesir, Tekirdağ, Bilecik, Düzce, Sakarya, Kırklareli ve Kocaeli'nde arttığını duyurdu. Salgında İstanbul'un kontrole alınmadığı durumlarda salgının baş edilir olmaktan çıkacağını söyleyen Bakan Koca, tüm illerin İstanbul'la temaslı olduğunu belirtti.

Bilim Kurulu Toplantısı Sona Erdi: Kısıtlamalar gelecek mi? Bakan Koca En Fazla Vaka Artışı Yaşanan 7 İli açıkladı
Bilim Kurulu Toplantısı Sona Erdi: Kısıtlamalar gelecek mi? Bakan Koca En Fazla Vaka Artışı Yaşanan 7 İli açıkladı Handan Taşgın

Bakan Koca'nın konuşmasından satır başları şöyle;

Koronavirüs Bilim Kurulu'nun Ankara dışında toplanması sıradan değildir. 3 gün önce İstanbul'da vaka sayılarının Türkiye'nin %40'ına ulaştığını açıkladım. Hekim ve hemşirelerden ambulans şoförlerimize kadar bütün sağlık çalışanları teyakkuzdayız.

İSTANBUL'A SINIR İLLERDE VAKA ARTIŞ ORANLARI

Son 7 günde ortalama vaka artışı geçen ayın ortalamasından %85 fazladır. Oran 16.5 milyon nüfusla birlikte düşünüldüğünde korkutucudur. Artış İstanbul'a gidiş-gelişlerin fazla olduğu şehirlerde de yüksektir. Balıkesir ve Tekirdağ'da %95, Düzce ve Bilecik'te %99 .... Sadece sayılan iller değil, tüm Türkiye İstanbul'un temaslısıdır.

Gelişme salgınla mücadelede 83 milyonu ilgilendirmektedir. İstanbul'da durumu kontrol altına alamazsak salgın baş edilebilir olmaktan çıkacaktır.

Bu duruma neler yol açtı? İstanbul dünyanın en kalabalık kentleri arasında 14. sırada. Mesafe kuralına uymayı zorlaştıran bir şeyi iç içe yaşıyoruz. Virüsün yayılmasına çok elverişli hayat şartlarına sahibiz. Kışı burada geçirmek üzere yoğun dönüşler oldu.

 

Kurallara uyumun azalmasıyla birlikte İstanbul'da salgın hızla tırmandı.

Karşılaştığımız ve tüm ülkeyi riske atacak durumun tarifi budur. Salgınla savaşta disipline ve uzun süreli başarıya ihtiyacımız var.
Kurallara uyabilmek için baş etmekte en çok zorlandığımız engel kalabalıktır. Sosyal mesafe kuralının uyguluanabilir hale gelmesi pek çok durumda şartların iyileştirilmesine bağlıdır. Geçtiğimiz 6 gün boyunca bu konuda çalıştık.

Sorun teşkil eden konuları ele aldık. Toplu taşıma, pazar yerleri, alışveriş ortamları ve çeşitli kent ortamlarında kurallara uyulması için planlamaya gidilmesin

Toplu taşıma, pazar yerleri, alışveriş ortamları ve çeşitli kent ortamlarında kurallara uyulması için planlamaya gidilmesini istedik.
Toplu taşımaya ek seferler konması, kamu kurumlarında OSB'ler dahil özel sektörde iş saatlerini yine sosyal hareketlilik temasını azaltacak şekilde yeniden düzenlenmesi ele alınan konular arasındadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tonguç'la 6. Sınıf Türkçe için Çalışma Planı Hazırlığı
Tonguç'la 6. Sınıf Türkçe için Çalışma Planı Hazırlığı
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!