Bakan Koca Açıkladı: İstanbul için yeni tedbirler geliyor

Bakan Koca Açıkladı: İstanbul için yeni tedbirler geliyor
Bakan Koca Açıkladı: İstanbul için yeni tedbirler geliyor Handan Taşgın

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, özellikle İstanbul'da artan koronavirüs vakalarına ilişkin, canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Son dönemde İstanbul'da artan vaka sayılarına ilişkin, İstanbul'a giderek, yerinde değerlendirmelerde bulunan Koca, İstanbul'un virüsün yayılması noktasındaki en elverişli yerlerden biri olduğunun altını çizerek, Mesai saatleri, AVM, toplu ulaşım, kutlama ve törenlere ilişkin kritik açıklamalar kaydetti.

Bilim Kurulu ile Çarşamba günü toplantı yapacaklarını belirten Koca, vakalarla ilişkin, başarılı olunamadığını belirterek, "Mücadele ortakları olarak salgının başlangıcından bu yana en ciddi sorunlardan biri için bir araya geldik. İstanbul dünyanın en kalabalık kentleri arasında 14'üncü sıradadır. Bu da koronavirüste aynı derecede zorluk demektir. Virüsün yayılmasına en elverişli yerlerden birisiyiz. Başarımızı maalesef sürdüremedik" dedi.

"KOLAYLIKLAR SUNULMALIDIR"

İstanbul Valiliği'nde yapılan değerlendirme ve toplantılardan sonra kameralar karşısına geçerek, önemli açıklamalar kaydeden Bakan Koca, şunları söyledi:

"Geçen hafta içinde son 1 ayın ortalamasına göre 28 ilçede artış yüzde 50'nin üzerindedir. Nüfusun büyük kısmını oluşturan, riski sabah akşam göğüsleyen işçi, memur çalışan kesimin işe aynı saatte gidip aynı saatte dönmesinin mümkün mertebe önlenmesini amaçlıyoruz. (İstanbul'da) Otobüs, metrobüs ve tramvay seferlerine ek seferler konulması, saat düzenlemesi yapılması gündeme getirilmiştir. Ofise gitmeden yapılması mümkün işlerin uzaktan erişimle evden yapılması kolaylığı sunulmalıdır"


 

SADECE DENETİMLE OLMAZ

salgının kontrolünün sadece denetim ile yapılamayacağının altını çizen Sağlık Bakanı, "Nüfusun büyük kısmını oluşturan, riski sabah akşam göğüsleyen işçi, memur çalışan kesimin işe aynı saatte gidip aynı saatte dönmesinin mümkün mertebe önlenmesini amaçlıyoruz. Otobüs, metrobüs ve tramvay seferlerine ek seferler konulması, saat düzenlemesi yapılması gündeme getirilmiştir. Ulaşımda, AVM ve pazarlarda sadece denetimle yetinilemez. Uzmanların ve yetkililerin uygun düzenlemelerin yapılmasını talep edeceğiz. Ofise gitmeden yapılması mümkün işlerin uzaktan erişimle evden yapılması kolaylığı sunulmalıdır. Salgınla savaş tek başına kurumların gücüyle kazanılamaz. Desteğinize daha önce olmadığı kadar ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

LÜTFEN EVDE ZAMAN GEÇİRİN

Salgının en başından beri vatandaşların gerekli olmadığı sürede dışarıya çıkmaması ve evde zaman geçirmesi gerektiğini vurgulayan Koca, Dışarı çıkma mecburiyeti olmayanlar, lütfen evde zaman geçirsin" diyerek, kutlama ve törenlerin yapılmaması gerektiğini belirtti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tonguç'la 6. Sınıf Türkçe için Çalışma Planı Hazırlığı
Tonguç'la 6. Sınıf Türkçe için Çalışma Planı Hazırlığı
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!