Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Tehlike Artık Daha Yakın, Herkes Risk Altında

Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Tehlike Artık Daha Yakın, Herkes Risk Altında
Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Tehlike Artık Daha Yakın, Herkes Risk Altında Handan Taşgın

Koronavirüs ile ile ilgili son dakika haberleri birbirini kovalıyor. Kuzey Yarımküre'ye kış aylarının gelmesi ile birlikte vakalar tırmanışa geçti. Vakalarda viral hastalıkların artışı kadar, kapalı ortamlarda daha sık vakit geçirilmesi, yeterli havalandırmanın yapılmaması, maske ve mesafe kurallarına riayet edilmemesi de sebep olarak gösteriliyor. Türkiye'de de kış ayları ile birlikte tehlikeli tırmanış başladı. Bakan Koca, ülke genelinde bir artış olduğunu ifade etti, vakaların yüzde 40'ının İstanbul'da olduğunu duyurdu. Vatandaşları önlem almaya davet eden Koca, virüsün etkisini yitirmediğini ifade etti. Sabah Gazetesi'ne konuşan Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü de çok çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Özlü, 'daha kötü gelebilir' diyerek uyardı.
Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü Sabah'a son dakika açıklamalarında bulundu. Özlü, virüsün etkisini yitirmediğini, hala çok öldürücü olduğunu söyledi. Özlü, kış aylarında kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirileceğini ifade ederek, maske ve mesafe kurallarının önemine dikkat çekti. Özlü, vatandaşların 'kötü geride kaldı' algısından sıyrılmasını istedi, 'daha kötüsü gelebilir' uyarısında bulundu. İşte son dakika haberinin ayrıntıları...

SON DAKİKA: VAKALAR NEDEN ARTIYOR?

Vakaların sadece İstanbul'da artmadığını, genel olarak bakıldığında Türkiye'nin her yerinde bir artışın görüldüğünü aktaran Özlü, "Peki neden artıyor? Çünkü yaz bitti, insanlar yazın açık havada, tatilde, yazlıkta, deniz kenarında, daha doğada, daha izole vakit geçiriyorlardı. Bu virüs açık havada daha az bulaşıyor. Şimdi tekrar döndüler ve kapalı yerlerde vakit geçirmeye başladılar. Virüs kapalı ortamlarda, iyi havalandırılmayan ortamlarda ve kalabalıklarda daha çok bulaşıyor. Birinci etken asıl bence bu" dedi.

'HERKES RİSK ALTINDA'
Özlü, "Bakın Türkiye'de günde 70'in üzerinde insan ölüyor. Bu virüs hala öldürüyor. Yani her gün 70 eve ateş düşüyor. En sevdiğimiz insanları kaybediyoruz. Bu ölümler başkası için diye düşünmeyelim, bunlar bizim çevremizde, bildiğimiz, tanıdığımız insanlar. Artık tehdit yakından geliyor.

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü'den son dakika koronavirüs uyarısı: Tehlike artık çok yakında, daha kötüsü gelebilir...
Herkes bence risk altında" diye konuştu. Özlü, "Kötüyü geride bırakmış değiliz, daha kötü günlere gidebiliriz. Salgının seyrine bakılırsa hiçbir duraklama yok, baştan beri giderek artıyor. Dolayısıyla yani henüz daha salgını durdurmuş, yavaşlatmış değiliz. Salgın devam ediyor, hem bulaşıyor hem hastalandırıyor hem öldürüyor. 'Kötüyü geride bıraktık, biz bunu atlattık' zannetmeyelim. Önümüzde daha ne olduğu belli değil. Tedbirlere daha çok uymamız lazım" ifadesini kullandı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tonguç'la 6. Sınıf Türkçe için Çalışma Planı Hazırlığı
Tonguç'la 6. Sınıf Türkçe için Çalışma Planı Hazırlığı
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!