Yeni bir koronavirüs belirtisi için vatandaşlar uyarıldı

Yeni bir koronavirüs belirtisi için vatandaşlar uyarıldı
Yeni bir koronavirüs belirtisi için vatandaşlar uyarıldı Handan Taşgın

Koronavirüs dünya için yaklaşık 1 senedir kabus haline gelmiş durumda olsada her gün hemen hemen, hastalığa, virüse dair yeni bilgiler, bulgular ve tecrübeler elde ediliyor. Türk Profesör bilinmeyeni açıkladı. Sizde de bu belirti var ise hastaneye müracaat etmelisiniz önerisini önemle vurguladı.

Koronavirüs tüm dünyayı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Koronavrirüsle alakalı olarak yapılan çalışmalar ise aralıksız sürüyor. Normalde en yaygın belirtileri arasında; ateş, kuru öksürük, yorgunluk ve tat kaybı gibi belirtiler yer alıyor bazen de belirti vermeyebiliyor.

Emsey Hospital’dan Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Arif Şanlı bu bulgular olmadan da baş dönmesinin koronavirüs belirtisi olabileceğini dile getirdi ve şu sözleri aktardı:

“Çin’de, Avrupa ve Amerika’da yapılan son çalışmalarda farklı şikâyetlerle gelen hastalar da oluyor.Bu durumu özellikle vurgulamak gerekir. Bunlardan en önemlisi bizim açımızdan baş dönmesidir. Kulak aynı zamanda denge organıdır ve kulak patolojilerinde hastalarda şiddetli baş dönmeleri, bulantı ve kusmalar olabilir. Bir koronavirüs hastası ateşi, burun akıntısı, öksürüğü olmadan sadece baş dönmesiyle başvurabiliyor. Bu açıdan gözden kaçırmamak gerekir” ifadelerini ekledi.

SİNİR DOKULARINA ETKİSİ VAR


 
Prof. Dr. Şanlı koronavirüs vakalarının Kulak Burun Boğaz bölümlerine de sık sık başvurduğunu dile getirdi ve şu sözleri aktardı: “Genelde bu belirtiler ateş, öksürük, nefes darlığı şeklinde görülüyor. Koronavirüs grip, nezle yapan virüsler gibi aynı belirtileri yapıyor. Bu hastalar bize burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısıyla birlikte herhangi bir nezle hastası gibi başvurabiliyor. Koronavirüs kana karışabiliyor, beyin dokusuna geçebiliyor ve sinir dokusunu da seven bir virüs. Direkt sinire yayılabiliyor. Belirtiler arasında koku alamama söz konusu. Koku ve tat alma bozukluğu tamamen sinir sistemi etkilemesinden kaynaklanıyor ve bu koku merkezi yoluyla da beyne geçiyor. Aynı şekilde kulaktaki sinir hücrelerini de etkileyerek denge bozukluğuna neden oluyor. Sinir sistemine afinitesi (çekim gücü) var. Vestibüler nörit (denge sinir iltihabı) dediğimiz bir hastalık var. Bu da nörolojik bir hastalıktır. Denge siniri virüs tarafından istila ediliyor ve bu şekilde baş dönmesine neden oluyor” dedi.

İSPANYA VE ÇİN’DE BU TARZ VAKALAR GÖRÜLDÜ

Koronavirüsün kulakla el temasıyla geçiş yapmadığını, kan yolunu kullanarak insan vücuduna nüfuz ettiğini ve burada sinir hücrelerine sardığını dile getiren Prof. Dr. Şanlı, bu tarz vakaların görüldüğünü vurgulayarak:

“Çin’de 78 yaşında bir hasta direkt baş dönmesiyle hastaneye başvurmuş. Bulantı, kusma, dengesizlik ve işitme kaybı görülmüş. Bu hastaya yapılan test ise pozitif çıkmış. Ateş, baş ağrısı gibi başka hiçbir belirti gözükmemiş. Yine İspanya’da 20 yaşında bir genç hasta da aynı şekilde şiddetli baş dönmeleri, kulaklarda dolgunluk hissi ve işitme kaybı ortaya çıkmış. Grip hastalarında da baş dönmesiyle birlikte ani işitme kaybı görürüz. Bu durum koronavirüs için de geçerli. Bu konuda henüz çok yaygın yayınlar yok. Bunu bir mesaj olarak halkımıza iletmekte yarar var. Pandemi döneminde baş dönmesi olursa bunun Covid-19’a bağlı olabileceğini akılda tutmakta fayda var” dedi.

BAŞ DÖNMESİNİN ÇOK SAYIDA SEBEBİ OLABİLMEKTEDİR

Kulakların vücudun denge organı olduğu dolayısıyla önemli bir yere sahip olduğunu ve baş dönmesinin de mühim bir problem olduğunu, bu konuda bir çok neden olabileceğini dile getiren Prof. Dr. Şanlı sözlerini şöyle aktardı:

“Baş dönmelerinin çoğu kulakla ilgilidir. Kulak işitme organı olmasının yanı sıra denge organıdır. Bunların en önemlisi ve halk arasında da yaygın olarak bilinen ‘kristal oynaması’dır. Bu baş dönmeleri kısa süreli ama çok şiddetlidir. Kulaktaki sıvı basıncının artmasına bağlı meniere hastalığı dediğimiz; şiddetli ve saatlerce süren baş dönme atağı olur. İşitmeyi düşürür ve doluluk hissi yapar. Bunun dışında denge siniri iltihaplanmasına bağlı baş dönmeleri de karşımıza çıkmaktadır.” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tonguç'la 6. Sınıf Türkçe için Çalışma Planı Hazırlığı
Tonguç'la 6. Sınıf Türkçe için Çalışma Planı Hazırlığı
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!