Dünya bunu tartışıyor: Uzun Kovid kimleri vuruyor, uzmanlar açıkladı!

 Dünya bunu tartışıyor: Uzun Kovid kimleri vuruyor, uzmanlar açıkladı!
 Dünya bunu tartışıyor: Uzun Kovid kimleri vuruyor, uzmanlar açıkladı! Handan Taşgın

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkilemeye devam ederken bilim insanları da bir yandan hastalığın şifrelerini çözmek ve insan vücudu üzerinde ne tür etkileri olduğunu daha iyi anlamak için çalışmalarını sürdürüyor. Dünya son günlerde gündeme gelen 'Uzun Kovid'in etkilerini tartışıyor.
Koronavirüs salgını yayılmaya, dünya çapında vaka ve ölüm sayıları artmaya devam ediyor. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok bölgede ikinci dalganın etkileri yoğun olarak görülmeye başlamışken dünya genelindeki koronavirüs vaka sayısı da 41 milyonu aşmış durumda.

Virüs nedeniyle 1 milyon 129 bin 761 kişi yaşamını yitirirken koronavirüs saptanan 30 milyon 632 bin 772 bin kişi sağlığına kavuştu. ancak virüsü yenen bazı kişilerde hastalığa bağlı semptomlar görülmeye devam ediyor.
Uzmanlar bu duruma "uzun kovid" adını verirken neden rastlandığı ve kimlerde daha sık görüldüğü konusundaki araştırmalarına da devam ediyor.

Uzmanların yaptığı araştırmaya göre koronavirüsün ilk haftasında çok çeşitli semptomları olan ve ileri yaştaki Kovid-19 hastalarının koronavirüsün aylar süren "uzun Kovid" etkilerini yaşama olasılığı daha yüksek.
Londra'da bulunan King's College tarafından yürütülen araştırmaya göre kadın olmak, fazla kilolar ve astım hastalığı da uzun Kovid riskini artıran diğer faktörler arasında.

Araştırma sonucunda takip ve fazladan bakım ihtiyacı olan koronavirüs hastalarının tespit edilmesi amaçlanıyor.


Uzmanlar böylelikle bir erken uyarı sistemi oluşturmayı amaçlarken veriler koronavirüs hastalarının test sonuçlarının ve gösterdikleri semptomların kaydedilmesiyle oluşturulan bir veri havuzunun analiziyle elde edildi.
Araştırma sonucunda kimlerin uzun kovid yaşama riski taşıdığının belirlenebilmesi umuluyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tonguç'la 6. Sınıf Türkçe için Çalışma Planı Hazırlığı
Tonguç'la 6. Sınıf Türkçe için Çalışma Planı Hazırlığı
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!