AİLEDE EĞİTİM ÜZERİNE

AİLEDE EĞİTİM ÜZERİNE
AİLEDE EĞİTİM ÜZERİNE Handan Taşgın

Nasrettin Hoca, çitle çevrili bostanına buzağısını kapatır. Sağa-sola koşan, atlayan, zıplayan buzağı bostanın altını üstüne getirir; tüm sebzeleri yerle bir eder.
Akşamleyin bostana giden Hoca durumu görür, doğruca ineğin yanına varır. Başlar ineği azarlamaya, paylamaya. Bunu gören komşusu:
“A Hocam! Bostana buzağıyı sen kapatmışsın. Buzağı da bostanı perişan etmiş. Bunda ineğin suçu, günahı ne?” deyince Hoca:
“Asıl suçlu budur; buzağıyı güzelce terbiye etseydi, o da bostanı bu hale getirmezdi.” der. (Anonim)
*****
Hoca'mız, kıvrak ve keskin zekâsıyla tüm gerçekleri anlattığı gibi, ailede eğitimin önemini, bir nükteyle anlatmış.
Ben yetkili olsam, anne-babanın eğitimini, bir öğretmenin eğitimi kadar önemserim. Çocuk, ruhsal (duygusal, kişisel ‘karakter’, ve bilişsel) gelişiminin büyük bölümünü, -o zamana kadar aldıklarıyla- yedi yaşından önce tamamlıyor ve artık kolay kolay değiştirilemeyecek bir kalıba giriyor. Atalarımız, “İnsan yedisinde ne ise yetmişinde de odur.” diyerek bu gerçeği dile getirmişlerdir.
Çocuğumuz büyüdüğünde, onun beğendiğimiz ya da beğenmediğimiz yönlerinde, çevre ve okul gibi diğer etkenlerin yanında, aile ve ilkokul öncesi eğitimin payı ve sorumluluğu büyüktür. 
Her yönüyle mükemmel bir çocuk yetiştirmek, olanaksızdır. Çocuğumuzu bilinçli yetiştirmek, eğitimdeki hatalarımızı en aza indirmek önemlidir.
“Ailede Çocuk Eğitiminin Püf Noktaları” tek bölüm halinde, dursunbilgin.blogspot.com’da ve üç bölüm halinde gelecek haftalarda, Facebook'ta bazı gruplarda.
Biraz dikkatle okuyan kişilere, önemli yararlar sağlayacağını umarım. 
Saygı ve sevgilerimle. Hoşça kalın, değerli okumaseverler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tonguç'la 6. Sınıf Türkçe için Çalışma Planı Hazırlığı
Tonguç'la 6. Sınıf Türkçe için Çalışma Planı Hazırlığı
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!
HERKESİN EVİNDE KOVİD-19 AŞISI VARDIR. HERKES BUNU BİLMELİ ÇOK ÖNEMLİ!